Informacja wywołała euforię wśród inwestorów. Akcje Bras drożały na początku środowej sesji nawet o 50 proc., do 1,23 zł, czyli najwyższego poziomu od 2016 r. Handel odbywał się przy wzmożonych obrotach. Drożały również papiery Grodna, o 4,5 proc., do 13,8 zł.

Bras z siedzibą w Bydgoszczy działa w branży odnawialnych źródeł energii. Podpisana przez spółki umowa dotyczy przygotowania przez Grodno dokumentacji projektowej, administracyjnej oraz technicznej, dotyczącej budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 50 MW. Jest to pierwszy etap prac przygotowawczych i projektowych niezbędnych do budowy farmy PV. Bras zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby w jak najszybszym czasie rozpocząć etap drugi polegający na uzyskaniu opinii środowiskowej i mocy przyłączeniowej do 50 MW. Zdaniem zarządu zarówno inicjacja tak dużego projektu, jak i rozpoczęcie współpracy z Grodnem stanową kamienie milowe w rozwoju Bras. Jest to również największy projekt PV, jaki realizowało Grodno.

– Farma PV o mocy 50 MW to rekordowy poziom, jeśli chodzi o dotychczas przygotowane przez Grodno projekty, i nie ukrywam, że jesteśmy dziś jednym z niewielu podmiotów potrafiących profesjonalnie projektować inwestycje o tak dużej skali. Rynek dużych farm z perspektywy Grodna ma największy potencjał spośród pozostałych obszarów branży fotowoltaicznej. Położyliśmy bardzo duży nacisk na rozwój w tym zakresie i obecnie nie ma limitu dla naszych zdolności projektowych – stwierdził Andrzej Jurczak, prezes Grodna.

Grupa Grodno jest obecnie drugą pod względem wielkości siecią hurtowni elektrotechnicznych w Polsce, która oferuje rozwiązania fotowoltaiczne od 2011 r. Kapitalizacja Bras wynosi około 100 mln zł, a Grodna ponad 200 mln zł.