Polenergia: Chińczycy chcą zostać

CEE Equity Partners, które jest doradcą inwestycyjnym funduszu China CEE – obecnego w akcjonariacie Polenergii (ma tam ok. 16 proc.) nie rekomenduje sprzedaży akcji w wezwaniu. Zostało ono ogłoszone 22 maja przez Polską Grupę Energetyczną (na wszystkie akcje Polenergii), która już złożyła w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Publikacja: 14.06.2018 16:08

Polenergia: Chińczycy chcą zostać

Foto: Adobe Stock

– Wierzymy w przyszły potencjał Polenergii i nie widzimy żądnej korzyści ze sprzedaży akcji – przekazał nam doradca funduszu w komunikacie. Jednocześnie CEE Equity Partners zapewnia, że chińczycy mają długoterminową strategię inwestycyjną wobec spółki kontrolowanej przez rodzinę Kulczyków. Zarządzająca większościowym pakietem Kulczyk Investments (ma 50,2 proc.) już wcześniej deklarowała brak zainteresowania sprzedażą w wezwaniu.
Zdaniem analityków największym potencjałem Polenergii są jej projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka dysponuje potencjałem 1,2 tys. MW, które już posiadają pozwolenia środowiskowe. Ma też strategicznego inwestora w postaci spółki z grupy Equinor (dawniej Statoil).
Rynek ocenia, że część funduszy mogłaby skłonić do podjęcia negocjacji wyższa cena. PGE zaoferowało natomiast w wezwaniu 16,29 zł za akcję, czyli najniższą możliwą stawkę.  Część analityków wskazuje na poziom ok. 33 zł za akcję. Tyle płacili Chińczycy wchodząc do Polenergii.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Materiał Promocyjny
Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?
Materiał Partnera
Protekcjonizm i zielony konserwatyzm na przekór klimatycznym radykalizmom
Materiał Promocyjny
To świetny moment na obniżenie rachunków za prąd
Nowa Energia
Wycena Grenevii budzi wielkie emocje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne