10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

Publikacja: 08.05.2018 17:09

10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

Foto: Bloomberg

W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. Liczba zatrudnionych wzrosła więc o 5,3 proc. wobec poprzedniego roku – wynika z najnowszego raportu „Energia odnawialna i zatrudnienie” opublikowanego po raz piąty przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA).
Dziś pracownicy sektora zielonej energetyki stanowią już silną grupę 10,3 mln osób. Agencja prognozuje, że do 2050 r.  liczba zatrudnionych w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrośnie do 28 mln osób.
Największymi pracodawcami w sektorze OZE pozostają Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i Japonia. W tych krajach znajduje się aż 70 proc. miejsc zielonych pracy. Jak wskazano w raporcie największa koncentracja produkcji na rzecz OZE znajduje się w Azji (aż 60 proc. miejsc pracy w sektorze).
Dziś największym pracodawcą spośród wszystkich technologii OZE pozostaje przemysł fotowoltaiczny, który daje zatrudnienie blisko 3,4 mln osób. Ubiegły rok przyniósł wzrost o prawie 9 procent w porównaniu z 2016 r. i był związany z instalacją rekordowej ilości mocy (94 GW) w słonecznych źródłach. Szacuje się, że Chiny zapewniają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki, co odpowiada 2,2 mln miejsc pracy (wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim). Pomimo nieznacznych spadków w Japonii i Stanach Zjednoczonych, nadal kraje te plasują się bezpośrednio za Chinami pod względem zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki. Indie i Bangladesz również znalazły się w pierwszej piątce. Łącznie na te pięć krajów przypada 90 procent globalnego rynku fotowoltaiki.
Z kolei w Unii Europejskiej, najwięcej zielonych miejsc pracy mają Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska i Hiszpania. Według najnowszych dostępnych danych (2016 r.), OZE dają zatrudnienie 1 mln 190 tys. mieszkańcom UE (wzrost o 30 tys. wobec poprzedniego roku). Najwięcej miejsc pracy jest związanych z biomasą (389 tys.) i energetyką wiatrową (344 tys., w tym w Niemczech 160 tys.). Energetyka wiatrowa jest jednym z najmocniejszych punktów europejskiego sektora OZE. Połowa krajów świata, które najmocniej rozwinęły swoje moce w tym zakresie w 2017, to członkowie UE. Moc morskich farm wiatrowych wzrosła w 2017 r. dwa razy mocniej niż w 2016 – o 3,1 GW.
Pozostało 100% artykułu
Nowa Energia
Grzegorz Maśloch, Rafał Czaja: Czas na spółdzielnie energetyczne
Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie