10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

Publikacja: 08.05.2018 17:09

10 milionów pracujących w sektorze zielonej energii

Foto: Bloomberg

W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. Liczba zatrudnionych wzrosła więc o 5,3 proc. wobec poprzedniego roku – wynika z najnowszego raportu „Energia odnawialna i zatrudnienie” opublikowanego po raz piąty przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA).
Dziś pracownicy sektora zielonej energetyki stanowią już silną grupę 10,3 mln osób. Agencja prognozuje, że do 2050 r.  liczba zatrudnionych w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrośnie do 28 mln osób.
Największymi pracodawcami w sektorze OZE pozostają Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i Japonia. W tych krajach znajduje się aż 70 proc. miejsc zielonych pracy. Jak wskazano w raporcie największa koncentracja produkcji na rzecz OZE znajduje się w Azji (aż 60 proc. miejsc pracy w sektorze).
Dziś największym pracodawcą spośród wszystkich technologii OZE pozostaje przemysł fotowoltaiczny, który daje zatrudnienie blisko 3,4 mln osób. Ubiegły rok przyniósł wzrost o prawie 9 procent w porównaniu z 2016 r. i był związany z instalacją rekordowej ilości mocy (94 GW) w słonecznych źródłach. Szacuje się, że Chiny zapewniają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki, co odpowiada 2,2 mln miejsc pracy (wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim). Pomimo nieznacznych spadków w Japonii i Stanach Zjednoczonych, nadal kraje te plasują się bezpośrednio za Chinami pod względem zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki. Indie i Bangladesz również znalazły się w pierwszej piątce. Łącznie na te pięć krajów przypada 90 procent globalnego rynku fotowoltaiki.
Z kolei w Unii Europejskiej, najwięcej zielonych miejsc pracy mają Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska i Hiszpania. Według najnowszych dostępnych danych (2016 r.), OZE dają zatrudnienie 1 mln 190 tys. mieszkańcom UE (wzrost o 30 tys. wobec poprzedniego roku). Najwięcej miejsc pracy jest związanych z biomasą (389 tys.) i energetyką wiatrową (344 tys., w tym w Niemczech 160 tys.). Energetyka wiatrowa jest jednym z najmocniejszych punktów europejskiego sektora OZE. Połowa krajów świata, które najmocniej rozwinęły swoje moce w tym zakresie w 2017, to członkowie UE. Moc morskich farm wiatrowych wzrosła w 2017 r. dwa razy mocniej niż w 2016 – o 3,1 GW.
Pozostało 100% artykułu
Nowa Energia
Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki
Materiał Partnera
Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Materiał Partnera
Przed nami zielony rok
Nowa Energia
Szczyt klimatyczny w Dubaju. Spektakularny zgrzyt na start, dalej też ciekawie
Nowa Energia
Globalna superpotęga energetyczna rodzi się na naszych oczach
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy