Morska energetyka wiatrowa w Europie rozwija się coraz mocniej. Z czego to wynika i czy to długofalowy trend?
Tak, uważamy, że silny rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest trendem długoterminowym. Wiatr na morzu przynosi wiele korzyści – jest to niezawodne, niskoemisyjne źródło energii, które można rozwijać na dużą skalę. Koszt energii z morskiego wiatru gwałtownie spadł, a to oznacza, że jest to przystępne cenowo źródło energii dla przemysłu i odbiorców indywidualnych umożliwiające im dekarbonizację własnych procesów. Z wyliczeń WindEurope wynika, że potencjał morskiej energii wiatrowej na wodach europejskich wciąż jest silny. WindEurope jest przekonane, że prognozowane 450 GW energii z wiatru na morzu do 2050 r. przyczyni się do dekarbonizacji całego naszego zapotrzebowania energetycznego. Morska energetyka wiatrowa przynosi również ogromne korzyści dla całego państwa – zapewnia miejsca pracy, powoduje korzyści ekonomiczne i wspiera rozwój lokalnego łańcucha dostaw, a jednocześnie zapewnia czystszą zdrowszą przyszłość jego mieszkańcom – to gwarancja korzyści dla wszystkich zaangażowanych w proces.
W Polsce nie mamy jeszcze doświadczeń w tym obszarze, ale kilka koncernów zapowiedziało już budowę morskich farm. Z jakich możliwości finansowania tych projektów mogą skorzystać?
Istnieje szerokie spektrum możliwości finansowania morskiej energetyki wiatrowej, wiele instytucji chętnie inwestuje w takie aktywa. Firmy energetyczne mogą współfinansować inwestycję z własnych zasobów albo z kredytów uzyskanych od instytucji finansowych. Środki mogą również pochodzić od inwestorów, takich jak fundusze emerytalne, państwowe fundusze majątkowe oraz od innych inwestorów finansowych. Obserwujemy również deweloperów, którzy inwestują fundusze uzyskane ze sprzedaży udziałów w swoich aktywach w kolejne projekty. Pozyskany kapitał jest reinwestowany w nowe projekty oparte o odnawialne źródła energii. Musimy także pamiętać, że każdy duży projekt jest wart miliardy euro, więc ważne jest mądre zarządzanie pieniędzmi. Biorąc pod uwagę saklę projektów planowanych w Polsce oraz bardzo ambitne cele morskiej energetyki wiatrowej, jestem pewna, że zobaczymy pełen przekrój form finansowania na tym dynamicznie rozwijającym się rynku.
Jakie największe wyzwania stoją przed inwestorami, którzy stawiają duże farmy wiatrowe na morzu?