BGK szacuje koszty zmian w energetyce

Bloomberg

93 miliardy euro – zgodnie z szacunkami Banku Gospodarstwa Krajowego takiej kwoty potrzebujemy na transformację polskiej energetyki w horyzoncie 2040 roku.

Jak przewiduje Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK, koszty te zostaną sfinansowane w 40 proc. z kapitału, a w 60 proc. – z długu. – To naprawdę trudny moment, bo zmiana regulacji na rynku bankowym powoduje, że bankom coraz trudniej pozyskać świeży kapitał – ocenia Kwiecień. – Dlatego trzeba też korzystać z innych źródeł, przede wszystkim z rynku kapitałowego. Przykładem może być Fundusz Trójmorza, którego elementem jest finansowanie transformacji energetycznej – wskazywał.

 

OZE/Bloomberg

Przykład o tyle niereprezentatywny, że Fundusz może docelowo dysponować funduszami rzędu 3–5 mld euro – ale na wszystkie państwa regionu. Nawet gdyby wszystkie te środki zostały przeznaczone na inwestycje w Polsce, byłaby to kropla w morzu potrzeb.
Dlatego też Kwiecień chce rozwoju mniejszych, lokalnych inwestycji w OZE. Tu przykładem mogą być produkty BGK, jak Gwarancje Biznesmax (bezpłatne zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym, m.in. na projekty z efektem ekologicznym, dla prywatnych inwestorów). Taką rolę mogłyby pełnić też lokalne programy rozwoju OZE, związane choćby z energetyką wiatrową, słoneczną czy wodną.

Wind turbines stand at the Invenergy LLC Buckeye Wind Energy Center in Hays, Kansas, U.S./Bloomberg

 

Szacunki BGK w przybliżeniu odpowiadają kwotom, jakimi operuje również minister energii Krzysztof Tchórzewski. – W naszym sektorze sumaryczne koszty transformacji rozłożone na lata to w okolicach 300 do 400 mld zł, natomiast cała gospodarka to 700–900 mld euro – szacował szef resortu podczas Kongresu Nowego Przemysłu na początku października. Co ciekawe, wkrótce, mówiąc o „osiągnięciu przez Polskę neutralności” (czyli zeroemisyjności gospodarki – przyp. red.), padła kwota rzędu 500 mld euro. – A są szacunki mówiące nawet o 700 mld euro – dorzucał Tchórzewski.

Z kolei jeszcze w czerwcu wiceminister energii Tomasz Dąbrowski w tym kontekście doliczał się 900 mld euro kosztów całego procesu. – Tymczasem w Brukseli proponowano nam 5 mld – dodawał. Do tej kakofonii można by dorzucić choćby koszty transformacji sektora energetycznego szacowane przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (215 mld euro) czy kwotę rzekomych oszczędności, jakie mogłoby Polsce przynieść wcześniejsze niż w rządowych strategiach odejście od węgla (w sumie 64 mld euro) w modelach przygotowywanych przez firmę analityczną Enervis.

  • Wszystko zależy od tego, jaką metodologię stosujemy – kwituje w rozmowie z „Parkietem” prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. – Z naszych, dosyć precyzyjnych wyliczeń wynika, że całkowity koszt transformacji energetyki sięga 1,1 bln złotych (w przybliżeniu 256 mld euro – przyp. red.), na co składają się przede wszystkim koszty wytwórcze oraz rozwój sieci – wymienia badacz.
    Ale i on wskazuje, że w kalkulacjach wzięto pod uwagę głównie nakłady na nowe inwestycje oraz koszty likwidacji starych. Badacze uznali za pewnik, że w Polsce raczej nie powstaną elektrownie jądrowe, skala projektów farm wiatrowych offshore będzie mniejsza niż rządowe szacunki, a zamiast OZE będą musiały powstawać kolejne elektrownie węglowe, żeby „zbilansować system”, który po prostu nie może się opierać na OZE.
    Wytłumaczenie tego chaosu jest dosyć proste: każdy liczący opiera się na własnych przewidywaniach przyszłości. Tymczasem każda decyzja rządu czy inwestorów wiąże się z potencjalnymi kosztami i oszczędnościami. Wystarczy realne uruchomienie elektrowni jądrowej czy pojawienie się nowej technologii magazynowania energii, by „przewrócić stolik” i doprowadzić do ponownego przetasowania w rubrykach Excela.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie paliwa są najtańsze?

Najtaniej jest w Kazachstanie, a najdrożej w Holandii. Najwięcej paliwa kupi za miesięczne pobory ...

Bezpieczeństwo energetyczne – kierunki rozwoju

Bezpieczeństwo energetyczne to sytuacja w gospodarce kraju, w której pokrywane jest ciągle zmieniające się, ...

Ustawa kogeneracyjna we wrześniu. Energia podrożeje średnio do 4 zł miesięcznie

Zdaniem ministra energii, uda się uniknąć okresu bez wsparcia dla kogeneracji, czyli wytwarzania prądu ...

Przez rekompensaty firmy energetyczne czeka trudny weekend

Obiecywane przez rząd rekompensaty tuż-tuż, ale wiedzie do nich droga przez pole minowe. Jedną ...

Ruszył carsharing Energi w Trójmieście

Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów elektrycznych. Cena za wypożyczenie auta waha się ...

Azerbejdżan nie kupuje w Gazpromie

Z powodu wysokiej ceny Azerowie zaprzestali importu rosyjskiego gazu. O wstrzymaniu zakupów w Rosji ...