BGK szacuje koszty zmian w energetyce

Bloomberg

93 miliardy euro – zgodnie z szacunkami Banku Gospodarstwa Krajowego takiej kwoty potrzebujemy na transformację polskiej energetyki w horyzoncie 2040 roku.

Jak przewiduje Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK, koszty te zostaną sfinansowane w 40 proc. z kapitału, a w 60 proc. – z długu. – To naprawdę trudny moment, bo zmiana regulacji na rynku bankowym powoduje, że bankom coraz trudniej pozyskać świeży kapitał – ocenia Kwiecień. – Dlatego trzeba też korzystać z innych źródeł, przede wszystkim z rynku kapitałowego. Przykładem może być Fundusz Trójmorza, którego elementem jest finansowanie transformacji energetycznej – wskazywał.

 

OZE/Bloomberg

Przykład o tyle niereprezentatywny, że Fundusz może docelowo dysponować funduszami rzędu 3–5 mld euro – ale na wszystkie państwa regionu. Nawet gdyby wszystkie te środki zostały przeznaczone na inwestycje w Polsce, byłaby to kropla w morzu potrzeb.
Dlatego też Kwiecień chce rozwoju mniejszych, lokalnych inwestycji w OZE. Tu przykładem mogą być produkty BGK, jak Gwarancje Biznesmax (bezpłatne zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym, m.in. na projekty z efektem ekologicznym, dla prywatnych inwestorów). Taką rolę mogłyby pełnić też lokalne programy rozwoju OZE, związane choćby z energetyką wiatrową, słoneczną czy wodną.

Wind turbines stand at the Invenergy LLC Buckeye Wind Energy Center in Hays, Kansas, U.S./Bloomberg

 

Szacunki BGK w przybliżeniu odpowiadają kwotom, jakimi operuje również minister energii Krzysztof Tchórzewski. – W naszym sektorze sumaryczne koszty transformacji rozłożone na lata to w okolicach 300 do 400 mld zł, natomiast cała gospodarka to 700–900 mld euro – szacował szef resortu podczas Kongresu Nowego Przemysłu na początku października. Co ciekawe, wkrótce, mówiąc o „osiągnięciu przez Polskę neutralności” (czyli zeroemisyjności gospodarki – przyp. red.), padła kwota rzędu 500 mld euro. – A są szacunki mówiące nawet o 700 mld euro – dorzucał Tchórzewski.

Z kolei jeszcze w czerwcu wiceminister energii Tomasz Dąbrowski w tym kontekście doliczał się 900 mld euro kosztów całego procesu. – Tymczasem w Brukseli proponowano nam 5 mld – dodawał. Do tej kakofonii można by dorzucić choćby koszty transformacji sektora energetycznego szacowane przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (215 mld euro) czy kwotę rzekomych oszczędności, jakie mogłoby Polsce przynieść wcześniejsze niż w rządowych strategiach odejście od węgla (w sumie 64 mld euro) w modelach przygotowywanych przez firmę analityczną Enervis.

  • Wszystko zależy od tego, jaką metodologię stosujemy – kwituje w rozmowie z „Parkietem” prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. – Z naszych, dosyć precyzyjnych wyliczeń wynika, że całkowity koszt transformacji energetyki sięga 1,1 bln złotych (w przybliżeniu 256 mld euro – przyp. red.), na co składają się przede wszystkim koszty wytwórcze oraz rozwój sieci – wymienia badacz.
    Ale i on wskazuje, że w kalkulacjach wzięto pod uwagę głównie nakłady na nowe inwestycje oraz koszty likwidacji starych. Badacze uznali za pewnik, że w Polsce raczej nie powstaną elektrownie jądrowe, skala projektów farm wiatrowych offshore będzie mniejsza niż rządowe szacunki, a zamiast OZE będą musiały powstawać kolejne elektrownie węglowe, żeby „zbilansować system”, który po prostu nie może się opierać na OZE.
    Wytłumaczenie tego chaosu jest dosyć proste: każdy liczący opiera się na własnych przewidywaniach przyszłości. Tymczasem każda decyzja rządu czy inwestorów wiąże się z potencjalnymi kosztami i oszczędnościami. Wystarczy realne uruchomienie elektrowni jądrowej czy pojawienie się nowej technologii magazynowania energii, by „przewrócić stolik” i doprowadzić do ponownego przetasowania w rubrykach Excela.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jest cena prądu z Ukrainy dla Polski

Kijów będzie sprzedawał Warszawie energię elektryczną po 7,5 eurocenta za 1 kWh. Cenę , ...

Lotos chce podpisać długoterminowy kontrakt z Iranem na dostawy ropy

Jeżeli wyniki testów irańskiej ropy okażą się dobre, Lotos podpisze długoterminowy kontakt z Iranem ...

Nord Stream 2 może zostać objęty sankcjami

Nowe sankcje wobec Rosji mogą objąć zakaz budowy Nord Stream 2 – pisze wtorkowa ...

PGNiG kupił kolejny ładunek LNG

Centrica LNG Company Limited dostarczy na podstawie umowy spotowej prawie około 65 tys. ton ...

Trudne życie odbiorcy gazu

Polscy konsumenci często nie do końca rozumieją, za co płacą i na jakich warunkach. ...

Morawiecki: nowy blok w Kozienicach zwiększy bezpieczeństwo

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice, należącej do grupy Enea, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ...