Nowa huta miedzi emituje znikome zanieczyszczenia

To, co emitujemy do środowiska jest znikome, w stosunku do tego, co było – mówi Jarosław Musiał, dyrektor ds. produkcji, Huta Miedzi Głogów, gość programu Michała Niewiadomskiego w programie #RZECZoBIZNESIE.

Publikacja: 21.11.2019 15:17

Nowa huta miedzi emituje znikome zanieczyszczenia

Foto: tv.rp.pl

Mówi się, że w Hucie Miedzi Głogów są 4 huty.

– Posiadamy 4 niezależne oddziały: wydział do produkcji ołowiu, wydział metali szlachetnych (produkujemy tam złoto, srebro, platynę, selen) i 2 najważniejsze huty miedzi – mówił Musiał.

Czytaj także: Dron KGHM pomoże ratować ludzi w kopalni

Koncentrat przyjeżdża do hut w wagonach. – Rocznie dostajemy ponad 1,8 mln ton koncentratu. Zawiera on od 13 do 30 proc. miedzi. Najpierw trzeba go wysuszyć i otrzymujemy koncentrat, który ma wilgotność do 0,2 proc. Ten materiał jest podawany do pieców zawiesinowych, gdzie jest przetapiany. Z tego otrzymujemy żużel i miedź blister, która ma 99,2 proc. czystej miedzi. Ta miedź jest przekazywana dalej do pieców anodowych, gdzie następuje rafinacja ogniowa, czyli dalsze usuwanie zanieczyszczeń. Produktem tego jest anoda – materiał wsadowy do elektrorafinacji. Po 21-28 dni powstaje czysta katoda, nasz gotowy produkt, który ma 99,9 proc. miedzi – tłumaczył gość.

Wydział ołowiu produkuje ołów surowy ze szlamów, żużli konwertorowych i innych pyłów.

– Rocznie produkujemy 28-29 tys. ton ołowiu surowego. Ten ołów jest przekazywany do Huty Miedzi Legnica. Tam uzyskują czysty rafinowany ołów, który jest produktem handlowym – podał Musiał.

– Mamy też wydział metali szlachetnych. Jesteśmy głównym producentem srebra. To 1300-1400 ton srebra rocznie. Złota produkujemy w granicach 3 ton rocznie – dodał.

Czytaj także: Chętnych do bycia ratownikiem w KGHM jest wielu

Pierwsza huta uruchomiona w 1971 r. pracowała w technologi pieców szybowych. Materiałem wsadowym były brykiety, które miały 20 proc. miedzi. Była to technologia archaiczna.

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Zobacz debatę prezesów największych spółek energetycznych

Dołącz do dyskusji

– W 2010 r. zapadła decyzja o zmianie technologii na proces zawiesinowy. W 2016 r. została wybudowana i uruchomiona nowa huta – przypomniał gość.

– Nowa huta to mniej CO2, bo koncentrat suszymy w suszarniach parowych. Mniejsze jest też zapylenie i zatrucie środowiska, bo jest to technologia mocno zhermetyzowana. Na każdym odcinku mamy instalację odpylające i oczyszczające gazy. To, co emitujemy do środowiska jest znikome, w stosunku do tego, co było – dodał.

Miedź
Andrzej Szydło, prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla nas kluczowym rynkiem
Miedź
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Miedź
KGHM zapowiada zwiększenie wydatków na inwestycje
Miedź
KGHM wypracował wyższe zyski od oczekiwanych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Miedź
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne