Napędy alternatywne, auta autonomiczne, connected cars i car-sharing – to trendy, jakie w najbliższych latach będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w miejskim transporcie. Ich wspólnym mianownikiem będzie urbanizacja, która postępuje bardzo szybko. Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania mają być odpowiedzią na rosnące problemy komunikacyjne: zanieczyszczenie powietrza, korki uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się czy kłopoty z parkowaniem.
W dużych miastach będzie się rozwijał trend connected cars. To auta połączone z siecią, innymi użytkownikami, pojazdami oraz infrastrukturą wykorzystujące m.in. big data, cyfryzację, internet rzeczy, telematykę czy sztuczną inteligencję. Miasta z jednej strony zapewnią im odpowiednią infrastrukturę. Z drugiej – wyższą siłę nabywczą ludności, pozwalającą na korzystanie z nowoczesnych, a zarazem kosztownych technologii. Dodatkowym motorem rozwoju będzie popyt na nowinki technologiczne napędzany stylem życia mieszkańców oraz modą.
Podziel się autem
Urbanizacja będzie coraz mocniej wpływać na rozwój współdzielenia aut. Krótkoterminowe wypożyczanie samochodów przyczynia się do bardziej ekonomicznego korzystania z tego środka transportu i zmniejsza korki. A to przekłada się na zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska i wzrost komfortu życia. Ale nie tylko samochodami można się dzielić. W końcu 2018 r. polski transport-sharing oferował 18,3 tys. samochodów, skuterów, rowerów i hulajnóg. Najwięcej w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Przy tym we wszystkich grupach jeździło łącznie 2,6 tys. pojazdów (14 proc.) z napędem wyłącznie elektrycznym Według firmy badawczej DataArt prawie dwie trzecie operatorów systemów carsharingowych planowało rozszerzanie ekspansji na kolejne miasta. Odnowienie floty zapowiedziała prawie połowa, jej powiększenie – 86 proc. Niemal tyle samo zadeklarowało, że będzie poszerzać usługi o nowy rodzaj pojazdu.
A customer fills a car with hydrogen at a TrueZero fueling station in Mill Valley, California, U.S./Bloomberg
Rozwój car-sharingu będzie miał jeszcze jeden aspekt: przyczyni się do zmian modeli biznesowych w branży transportowej. Może np. wpływać na przekształcenie się dostawców samochodów w dostawców rozwiązań cyfrowych i usług transportowych. Z kolei producenci dostarczający auta do car-sharingu będą je wyposażać w różne aplikacje cyfrowe i jednocześnie stawać się właścicielami platform, które będą tymi aplikacjami zarządzać.
Równie intensywnego rozwoju należy oczekiwać w przypadku trendu zastępowania napędów tradycyjnych przez alternatywne. To jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków rozwoju motoryzacji, odpowiadający na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska. Coraz więcej aglomeracji zapowiada ograniczenia wjazdu samochodów z silnikiem spalinowym do ich centrów oraz wprowadza zachęty dla aut z napędem ekologicznym w postaci np. darmowego parkowania. Przykładowo w Norwegii większość sprzedawanych nowych samochodów ma już napęd elektryczny – tylko w 2018 r. zarejestrowano tam ponad 46 tys. samochodów bateryjnych.