We wtorek, 6 maja, Komisja Europejska opublikuje projekt wniosku, w którym znajdzie się zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz do końca 2025 r. oraz nakaz stopniowego wycofywania się unijnych podmiotów z istniejących umów gazowych z Rosją do końca 2027 r. Poinformowali o tym agencję Reutera trzej urzędnicy unijni. Według dokumentu Komisja Europejska (KE) w czerwcu podda pod głosowanie zakaz zawierania nowych kontraktów gazowych z Rosją i zakupów spotowych, który miałby wejść w życie pod koniec 2025 r., podały źródła.
Zakaz zawierania umów na rosyjski gaz. Potrzeba 20 głosów „za"
KE sporządzi również wniosek prawny o zakazie do końca 2027 r importu rosyjskiego gazu (rurociągowego) i LNG na podstawie istniejących umów, powiedzieli anonimowi urzędnicy. Zastrzegli, że plany te mogą zostać zmienione przed ich opublikowaniem.
Propozycje prawne wymagałyby zatwierdzenia przez Parlament Europejski i tzw. wzmocnioną większość kwalifikowaną członków UE.
Czytaj więcej
Po dwóch latach rekordowych strat i rosnącego zadłużenia, dawny gazowy gigant ma dość. Kierownict...
Reuters przypomina, że UE nałożyła sankcje na rosyjski węgiel i dostawy ropy drogą morską, ale nie na gaz. Powodem był sprzeciw Słowacji i Węgier, które otrzymują surowiec rosyjskimi rurociągami i twierdzą, że przejście na innych dostawców podniosłoby ceny energii. Sankcje wymagają jednomyślnej zgody wszystkich 27 krajów UE, stąd decyzja o wyborze innej drogi wprowadzenia zakazu. Przy wzmocnionej większości sprzeciw dwóch krajów nie wystarczy by zablokować zakaz. Tutaj „za” powinno być co najmniej 72 proc. państw członkowskich. W praktyce oznacza to 20 z 27 państw. Państwa członkowskie popierające wniosek powinny też reprezentować co najmniej 65 proc. ogółu ludności UE.