Gaz-System ma nowe prognozy popytu na przesył gazu

W tym roku krajową siecią gazociągową może być przetransportowane 18,2-18,4 mld m sześc. błękitnego paliwa. Popyt na przesył gazu będzie rósł przez kilka lat, głównie za sprawą nowych odbiorców z branży energetycznej.

Publikacja: 09.05.2024 16:47

Gaz-System ma nowe prognozy popytu na przesył gazu

Foto: Bloomberg

Gaz-System, państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce, zaktualizowała prognozę zapotrzebowania na swoje usługi w latach 2024-2045. Szacunki opracowała w dwóch wariantach: optymalnego rozwoju i umiarkowanego wzrostu.

Dwa warianty wzrostu zapotrzebowania na gaz

W wariancie optymalnego rozwoju Gaz-System przewiduje, że w tym roku zapotrzebowanie na usługę przesyłową wyniesie 18,4 mld m sześc., a w przyszłym 20,7 mld m sześc. Systematycznych wzrostów oczekuje do 2032 r., przy czym im bliżej tego terminu, tym ich skala będzie coraz mniejsza. W szczytowym okresie spółka planuje zrealizować przesył na poziomie 27,5 mld m sześc. Potem nieco ma spaść i utrzymywać się do 2045 r. na poziomie 26,6 mld m sześc.

Czytaj więcej

Gazprom wyprzedaje majątek. Pilnie potrzebuje pieniędzy

Nieco inaczej sytuacja wygląda w wariancie umiarkowanego wzrostu. Gaz-System prognozuje, że w tym przypadku przesył wyniesie 18,2 mld m sześc. w tym roku i 20,1 mld m sześc. w przyszłym. Szczytowa wartość na poziomie 24,8 mld m sześc. oczekiwana jest w 2030 r. W tym wariancie, w kolejnych latach spadki będą jednak większe. W efekcie w latach 2039-2045 przesył ma sięgać jednie 21,7 mld m sześc. rocznie.

Więcej gazu potrzebuje głównie energetyka

Obecna aktualizacja odnosi się do prognoz podanych przez Gaz-System w dokumencie pt. Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju na lata 2024-2033. Co ciekawe zawarte były w nim trzy scenariusze: umiarkowany, zachowawczy i przewidywany. Według nich w tym roku przesył miał mieścić się w przedziale 16-18,8 mld m sześc., a w przyszłym 19,8-20,9 mld m sześc. We wcześniejszych szacunkach, różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami prognoz były większe niż obecnie.

We wszystkich scenariuszach założono redukcję popytu na gaz w grupie odbiorców dotychczasowych. To przede wszystkim konsekwencja wzrostu znaczenia odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, rozwoju technologii i wzrostu efektywności energetycznej instalacji zasilanych błękitnym paliwem oraz termomodernizacji budynków. Spadek zapotrzebowania zgłaszany przez dotychczasowych odbiorców może być jednak skompensowany przez planowane przyłączenia nowych klientów. Chodzi zwłaszcza o powstające bloki energetyczne na paliwo gazowe.

W ostatnich dwóch latach Gaz-System przesłał po prawie 17 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. Jeśli jednak do tego dodać transport realizowany do i z podziemnych magazynów wówczas wartości te rosną do około 19 mld m sześc.  

Gaz-System, państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce, zaktualizowała prognozę zapotrzebowania na swoje usługi w latach 2024-2045. Szacunki opracowała w dwóch wariantach: optymalnego rozwoju i umiarkowanego wzrostu.

Dwa warianty wzrostu zapotrzebowania na gaz

Pozostało 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Mamy nowy Gazprom? UE znów uzależniona od jednego potężnego dostawcy gazu
Gaz
Bułgaria pozywa Gazprom. Chce 400 mln euro odszkodowania
Gaz
Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG
Gaz
Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml
Gaz
Gazprom nerwowo szuka nowych rynków zbytu. Chinczycy się nie spieszą
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?