Orlen nie otrzymał pozwu Gazpromu. Odsyła Rosjan do Sztokholmu

Rosyjskie media rozpisują się o pozwie Gazpromu wobec Orlenu przed rosyjskim sądem. Dotarły nie tylko do wielkości roszczeń (710 mln dol. i 886 mln zł), ale i terminu rozprawy (10 kwietnia). Orlen zapewnia, że pozwu nie dostał. A Rosjan odsyła do Sztokholmu – jedynego sądu, który ma prawo rozstrzygać takie spory.

Publikacja: 08.03.2024 19:51

Orlen nie otrzymał pozwu Gazpromu. Odsyła Rosjan do Sztokholmu

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

W środę, 6 marca, rosyjskie media poinformowały o pozwie Gazpromu złożonym 4 marca w sądzie arbitrażowym w Petersburgu. Pozwanymi są Orlen SA, Europol Gaz i Ernst&Young (brytyjska centrala i polski oddział).

Czytaj więcej

Gazprom chce od Orlenu 935 mln dolarów. Znamy szczegóły pozwu

„Rzeczpospolita” wysłała do biura prasowego Orlenu pytania o ten pozew i cały spór z Gazpromem. Prosiliśmy o odpowiedź na cztery pytania:

1. Czy Orlen wie o pozwie, a jeżeli tak, to czego domaga się Gazprom?

2. Jaka będzie (jest?) odpowiedź Orlenu na ten pozew?

3. W październiku 2023 roku w zarząd Orlenu przekazany został polski odcinek gazociągu Jamał-Europa. Zgodnie z warunkami umowy, jak podał Orlen, kontrolujący gazociąg Europol Gaz wykupi 48 proc. udziałów Gazpromu. Czy zostały wykupione? Na jakim etapie jest wykup?

4. W listopadzie 2023 roku Sąd Arbitrażowy w Petersburgu podjął decyzję o zajęciu u Europol Gaz ponad 1,5 mld dolarów w przypadku naruszenia zakazu (rosyjskiego) kontynuowania postępowania w sztokholmskim arbitrażu przeciwko Gazprom Export LLC. Jaki jest stosunek Orlenu do tego postanowienia?

Orlen odpowiada na pytania o spór z Gazpromem

Dziś otrzymaliśmy odpowiedź koncernu. Odnośnie do pytań 1,2 i 4:

„Informujemy, że zgodnie ze statutem spółki EuRoPol Gaz, wszelkie spory dotyczące statutu lub z nim związane mogą być rozstrzygane wyłącznie przez Instytut Arbitrażowy przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. Zapis ten wiąże również Gazprom jako byłego akcjonariusza EuRoPol Gaz. Dlatego żaden rosyjski sąd powszechny nie ma formalnych możliwości do rozstrzygania jakichkolwiek sporów korporacyjnych dotyczących EuRoPol Gaz.

W uzupełnieniu informujemy, że do tej pory ani ORLEN ani EuRoPol Gaz nie otrzymały żadnej oficjalnej korespondencji od sądu o postępowaniu w Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim”.

Polski koncern przyznaje, że „10 października 2023 roku Minister Technologii i Rozwoju na podstawie tzw. ustawy sankcyjnej wydał decyzję o przejęciu własności akcji Gazpromu w kapitale zakładowym EuRoPol Gaz za odszkodowaniem. Decyzja jest prawomocna”.

Czytaj więcej

Gazprom pozwał Orlen i Europol Gaz. Zrobił to w Rosji

Odszkodowanie zapłacone czy nie?

Co do pytania o wykup akcji Gazpromu w Europol Gaz (nr 3), zespół prasowy koncernu podpisany pod odpowiedziami powtarza to, co napisał wcześnie. „Decyzja dotyczy przejęcia własności 100 proc. akcji przysługujących PAO Gazprom w spółce System Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A. i została podjęta na podstawie przepisów tzw. ustawy sankcyjnej z dnia 13 kwietnia 2022 roku. Więcej informacji znajdzie Pani w skonsolidowanym raporcie kwartalnym za IV kwartał 2023 roku (str.29).

Co jest na stronie 29? Informacja, że odszkodowanie wyniosło 787 mln zł, „które to odszkodowanie odpowiada wartości rynkowej akcji ustalonej w oparciu o wycenę przygotowaną przez niezależny podmiot zewnętrzny”.

Decyzja ministerstwa dostała „rygor natychmiastowej wykonalności”. Czy chodziło tu o przejęcie udziałów przez Orlen, czy także o wypłatę Rosjanom odszkodowania, tego nie napisano jednoznacznie. Gazprom ma konkretne roszczenia finansowe, ale nie chce się o nie bić z Orlenem w Sztokholmie.

Gaz
Rekordowo tani rosyjski gaz dla Chin. Zapłacą za to klienci z Europy
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej