Orlen nie otrzymał pozwu Gazpromu. Odsyła Rosjan do Sztokholmu

Rosyjskie media rozpisują się o pozwie Gazpromu wobec Orlenu przed rosyjskim sądem. Dotarły nie tylko do wielkości roszczeń (710 mln dol. i 886 mln zł), ale i terminu rozprawy (10 kwietnia). Orlen zapewnia, że pozwu nie dostał. A Rosjan odsyła do Sztokholmu – jedynego sądu, który ma prawo rozstrzygać takie spory.

Publikacja: 08.03.2024 19:51

Orlen nie otrzymał pozwu Gazpromu. Odsyła Rosjan do Sztokholmu

Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg

W środę, 6 marca, rosyjskie media poinformowały o pozwie Gazpromu złożonym 4 marca w sądzie arbitrażowym w Petersburgu. Pozwanymi są Orlen SA, Europol Gaz i Ernst&Young (brytyjska centrala i polski oddział).

Czytaj więcej

Gazprom chce od Orlenu 935 mln dolarów. Znamy szczegóły pozwu

„Rzeczpospolita” wysłała do biura prasowego Orlenu pytania o ten pozew i cały spór z Gazpromem. Prosiliśmy o odpowiedź na cztery pytania:

1. Czy Orlen wie o pozwie, a jeżeli tak, to czego domaga się Gazprom?

2. Jaka będzie (jest?) odpowiedź Orlenu na ten pozew?

3. W październiku 2023 roku w zarząd Orlenu przekazany został polski odcinek gazociągu Jamał-Europa. Zgodnie z warunkami umowy, jak podał Orlen, kontrolujący gazociąg Europol Gaz wykupi 48 proc. udziałów Gazpromu. Czy zostały wykupione? Na jakim etapie jest wykup?

4. W listopadzie 2023 roku Sąd Arbitrażowy w Petersburgu podjął decyzję o zajęciu u Europol Gaz ponad 1,5 mld dolarów w przypadku naruszenia zakazu (rosyjskiego) kontynuowania postępowania w sztokholmskim arbitrażu przeciwko Gazprom Export LLC. Jaki jest stosunek Orlenu do tego postanowienia?

Orlen odpowiada na pytania o spór z Gazpromem

Dziś otrzymaliśmy odpowiedź koncernu. Odnośnie do pytań 1,2 i 4:

„Informujemy, że zgodnie ze statutem spółki EuRoPol Gaz, wszelkie spory dotyczące statutu lub z nim związane mogą być rozstrzygane wyłącznie przez Instytut Arbitrażowy przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. Zapis ten wiąże również Gazprom jako byłego akcjonariusza EuRoPol Gaz. Dlatego żaden rosyjski sąd powszechny nie ma formalnych możliwości do rozstrzygania jakichkolwiek sporów korporacyjnych dotyczących EuRoPol Gaz.

W uzupełnieniu informujemy, że do tej pory ani ORLEN ani EuRoPol Gaz nie otrzymały żadnej oficjalnej korespondencji od sądu o postępowaniu w Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim”.

Polski koncern przyznaje, że „10 października 2023 roku Minister Technologii i Rozwoju na podstawie tzw. ustawy sankcyjnej wydał decyzję o przejęciu własności akcji Gazpromu w kapitale zakładowym EuRoPol Gaz za odszkodowaniem. Decyzja jest prawomocna”.

Czytaj więcej

Gazprom pozwał Orlen i Europol Gaz. Zrobił to w Rosji

Odszkodowanie zapłacone czy nie?

Co do pytania o wykup akcji Gazpromu w Europol Gaz (nr 3), zespół prasowy koncernu podpisany pod odpowiedziami powtarza to, co napisał wcześnie. „Decyzja dotyczy przejęcia własności 100 proc. akcji przysługujących PAO Gazprom w spółce System Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A. i została podjęta na podstawie przepisów tzw. ustawy sankcyjnej z dnia 13 kwietnia 2022 roku. Więcej informacji znajdzie Pani w skonsolidowanym raporcie kwartalnym za IV kwartał 2023 roku (str.29).

Co jest na stronie 29? Informacja, że odszkodowanie wyniosło 787 mln zł, „które to odszkodowanie odpowiada wartości rynkowej akcji ustalonej w oparciu o wycenę przygotowaną przez niezależny podmiot zewnętrzny”.

Decyzja ministerstwa dostała „rygor natychmiastowej wykonalności”. Czy chodziło tu o przejęcie udziałów przez Orlen, czy także o wypłatę Rosjanom odszkodowania, tego nie napisano jednoznacznie. Gazprom ma konkretne roszczenia finansowe, ale nie chce się o nie bić z Orlenem w Sztokholmie.

W środę, 6 marca, rosyjskie media poinformowały o pozwie Gazpromu złożonym 4 marca w sądzie arbitrażowym w Petersburgu. Pozwanymi są Orlen SA, Europol Gaz i Ernst&Young (brytyjska centrala i polski oddział).

„Rzeczpospolita” wysłała do biura prasowego Orlenu pytania o ten pozew i cały spór z Gazpromem. Prosiliśmy o odpowiedź na cztery pytania:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Infrastruktura gazowa Ukrainy zaatakowana. To także atak na unijny gaz
Gaz
Gazprom pozywa unijne firmy, w tym swojego największego lobbystę
Gaz
Niemcy nie potrzebują rosyjskiego LNG. Forsują unijny zakaz importu
Gaz
Chiny dostały z Gazpromu wielką zniżkę na gaz. Węgrom to się nie spodoba
Gaz
Szykuje się kolejne opóźnienie w rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu