Według stanu na 16 października 2023 r. europejskie podziemne magazyny gazu (PMG) są zapełnione w 97,95 proc. Jest to ponad 105,1 miliarda metrów sześciennych gazu, a maksymalna pojemność magazynowania wynosi około 107,4 miliarda metrów sześciennych. Jak podaje ExPro, powołując się na dane stowarzyszenia Gas Infrastructure Europe, jest to rekordowa wartość w całej historii obserwacji.
Norwegia dostarcza najwięcej
We wrześniu do magazynów wpompowano zaledwie 3,2 miliarda metrów sześciennych gazu, czyli o 62 proc. mniej niż rok wcześniej w tym okresie. Było to spowodowane długotrwałymi pracami konserwacyjnymi w Norwegii, które uniemożliwiły eksport znacznych ilości gazu do Europy. W październiku wznowiono dostawy gazu z Norwegii i w ciągu pierwszych 14 dni do magazynów wpompowano ponad 2,1 miliarda metrów sześciennych.
Czytaj więcej
Kreml szuka pieniędzy na wywołaną wojnę. Podnosi o 10 procent cła eksportowe na ropę i produkty naftowe. Opodatkowuje też eksport LPG i węgla koksującego.
Dla przypomnienia w 2022 roku sezon zapełniania PMG trwał do 14 listopada. Magazyny były wówczas zapełnione w 95,6 proc. i zawierały 100,9 miliardów metrów sześciennych gazu. W latach poprzedzających rosyjską wojnę, Unia importowała z Rosji średnio 140 mld m3 gazu.
Wobec zrywania przez Gazprom ważnych kontraktów z kolejnymi unijnymi odbiorcami, którzy nie godzili się na zmienione jednostronnie warunki, firmy musiały szukać nowych dostawców, co opóźniało gromadzenie gazu na sezon zimowy.