Aktualizacja: 23.01.2025 01:04 Publikacja: 19.06.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
W I połowie czerwca kurs gazu ziemnego na europejskich giełdach istotnie wzrósł. Na TGE w transakcjach natychmiastowych przekraczał pod koniec ubiegłego tygodnia nawet 200 zł za 1 MWh (megawatogodzina), podczas gdy jeszcze kilkanaście dni temu był poniżej 120 zł. Podobna skala zwyżek ma miejsce na innych europejskich rynkach.
To konsekwencja pogarszającej się dostępności tego surowca. Mówi się m.in. o problemach z infrastrukturą gazową i postojach remontowych w Norwegii oraz o zamknięciu największego w Europie holenderskiego złoża w pobliżu Groningen. Ponadto zbliżające się upały mogą zwiększyć zużycie energii wykorzystywanej w różnego rodzaju urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, a tym samym zapotrzebowanie na gaz.
Po ponad rocznym opóźnieniu trzeci zbiornik w terminalu LNG w Świnoujściu został oficjalnie otwarty, choć działa już od początku tego roku. Umożliwia to zwiększenie możliwości odbioru surowca. Operator obiektu Gaz – System podkreśla, że ma prawo dochodzenia odszkodowania za opóźnienie.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Po ponad rocznym opóźnieniu operator terminala LNG w Świnoujściu oficjalnie uruchomi trzeci zbiornik. Zwiększy to możliwości przeładunkowe do ponad 8 mld m sześc. gazu. Wizyty gazowców w Polsce będą odbywać się coraz częściej.
Kto by się tego spodziewał? Gazprom będzie musiał kupić gaz na rynku spot Unii, aby dostarczyć go do wspieranego przez Kreml mołdawskiego Naddniestrza. Zapłaci za to co najmniej 164 mln dol. To skutek końca tranzytu poprzez Ukrainę.
Co najmniej 65 tankowców rosyjskiej floty cieni utknęło na redach portów, m.in. u wybrzeży Chin, Rosji i Singapuru, po nałożeniu przez USA sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby unieruchomionych jednostek.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Stocznie Francji i Danii bez skrupułów zarabiają na serwisowaniu gazowców transportujących rosyjski LNG. Bez stoczni w UE rosyjskie gazowce nie byłyby w stanie zarabiać na wojnę Putina. Ten nieetyczny stoczniowy interes skończy się w marcu.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Ceny węgla w sezonie grzewczym 2024/2025 utrzymują się na stabilnym poziomie. Klienci nie muszą obawiać się nagłych podwyżek. Mogą nawet liczyć na obniżki. Ile kosztuje tona węgla w styczniu 2025 roku?
Po ponad rocznym opóźnieniu trzeci zbiornik w terminalu LNG w Świnoujściu został oficjalnie otwarty, choć działa już od początku tego roku. Umożliwia to zwiększenie możliwości odbioru surowca. Operator obiektu Gaz – System podkreśla, że ma prawo dochodzenia odszkodowania za opóźnienie.
Kolejne rosyjskie surowce, objęte sankcjami, przestają się sprzedawać w Chinach. W minionym roku Chińczycy kupili o połowę mniej metali żelaznych z Rosji aniżeli rok wcześniej. Zapłacili za nie najmniej od pięciu lat. Rezygnują też z węgla, aluminium i zmniejszają import ropy.
Europejska Partia Ludowa, największa partia w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. KO i PSL, zaapelowała o powrót do polityki klimatycznej UE sprzed 2019 r. Oznaczałoby to odejście od przyspieszenia tej polityki, ale nie od niej samej.
Prokuratura Generalna Rosji pozwała prywatnych właścicieli terminalu naftowego w Petersburgu. To największy terminal naftowy Rosji nad Bałtykiem. Pozew jest tajny więc nie wiadomo, o co właściciele są oskarżeni. Wyrok jest z góry przesądzony.
Eksport rosyjskiego węgla jest najmniejszy od 6 lat. To zasługa sankcji Zachodu i problemów rosyjskich kolei. W tym roku rosyjskie kopalnie oligarchów jeszcze zmniejszą wydobycie.
Ostatnie sankcje Joe Bidena pozbawiły Rosję tankowców do transportu i przeładunku ropy z Arktyki. Nie można ich zastąpić. Rosyjskie wydobycie z dna arktycznych mórz stanie w ciągu kilku tygodni. Straty Kremla mogą sięgnąć 25 mld dol. rocznie.
Turecka firma Çalık Enerji ma wybudować blok gazowo-parowy w Kozienicach. W lutym ma dojść do podpisania ostatecznej umowy. Wybór tureckiej firmy budzi wątpliwości polskiej branży budowalnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas