Ceny na rynku spotowym są znacznie niższe. Koszt kontraktów gazowych z dostawą „dzień naprzód” – 11 listopada – to prawie 790 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, jak podaje giełda EEX. Średnia cena kontraktów spot w listopadzie jest jeszcze niższa – ok. 580 dol., co stanowi ok. połowę średniej ceny rozliczeniowej kontraktów terminowych w listopadzie i 1,7 razy mniej niż średnia cena kontraktów spot w listopadzie ubiegłego roku (ok. 1000 USD). ), wynika z danych firmy Elexys.

Dla przypomnienia - po rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego - na początku marca, w obawie przed zakazem importu rosyjskich surowców energetycznych, notowania gazu giełdowego przez cztery dni z rzędu aktualizowały swoje historyczne maksima. Rekord cenowy 3 892 dol. za tysiąc metrów sześciennych został osiągnięty 7 marca. W kwietniu-maju cena gazu spadła, ale latem ponownie wzrosła, a w sierpniu średnia cena rozliczeniowa przekroczyła 2 450 dol., co było rekordem w historii hubów gazowych w Europie od 1996 roku.

Jesienią notowania zaczęły spadać. Średnia cena rozliczeniowa najbliższych kontraktów we wrześniu wyniosła 2093 dolary (-14,6 proc. w ujęciu miesięcznym), a w październiku spadła do 1377 dolarów za tysiąc m3 (-34,2 proc.).

Analitycy przypisali to wysokiemu poziomowi zapełnienia magazynów gazu w Europie oraz zmniejszonemu popytowi na „niebieskie paliwo” ze względu na oszczędność energii i ciepłą pogodę.

Czytaj więcej

Unia wspomoże Mołdawię w zakupach gazu spoza Rosji