O szczegółach gazowego planu pisze hiszpański El Pais. Jako element radzenia sobie bez rosyjskich surowców energetycznych władze UE mogą wprowadzić pomoc wzajemną oraz racjonowanie zużycia energii. Zacznie się od sektora przemysłowego, w którym firmy z najmniej dotkniętych krajów, nie będą miały przewagi konkurencyjnej nad innymi.
W odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na Rosję za napaść zbrojną na Ukrainę, Kreml wymyślił , że płatności za dostawy gazu do „nieprzyjaznych krajów” powinny być dokonywane w rublach.
Czytaj więcej
Zanim Unia zdecyduje się na embargo na gaz z Rosji, może się ono okazać już niepotrzebne. Pod wpływem rosyjskich okrucieństw na Ukrainie, kolejne kraje rezygnują z rosyjskiego surowca.
Gazprom pod koniec kwietnia wstrzymał dostawy gazu do Bułgarii i Polski, choć oba państwa mają ważne kontrakty, w których nie ma mowy o regulowaniu płatności w rosyjskich rublach.
Wczoraj, 7 maja, Bloomberg poinformował, że Gazprom wysłał list do swoich europejskich klientów, w którym sugeruje, że mogą nadal płacić za rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Rosji.