Reklama
Rozwiń

Unia szuka gazu w Afryce, a znajduje tam Gazprom

Nie jest przypadkiem, że po tym jak Unia zapowiedziała chęć zakupów gazu w Afryce, w tym w Nigerii, Rosja wyraziła zainteresowanie inwestycjami w projekt gazociągu Nigeria-Maroko.

Publikacja: 04.05.2022 10:59

Unia szuka gazu w Afryce, a znajduje tam Gazprom

Foto: Bloomberg

"Rosjanie byli u nas w zeszłym tygodniu i naprawdę chcą zainwestować w ten projekt. Jest też wiele innych podmiotów, które również są zainteresowane tym projektem - przyznał nigeryjski minister ropy Timipre Silva, cytowany przez agencję Reutera.

Chodzi o gazociąg, który Nigeria i Maroko uzgodniły w grudniu 2016 r. Oprócz połączenia obu krajów, oczekuje się, że rurociąg o długości 5660 km połączy również niektóre inne kraje afrykańskie z Europą.

– To gazociąg, który poprowadzi nasz gaz przez wiele krajów w Afryce, a także na sam skraj kontynentu afrykańskiego, gdzie również będziemy mieli dostęp do rynku europejskiego – dodał Silva.

Minister Silva powiedział, że rząd spodziewa się uruchomić projekt, zanim urzędujący prezydent Muhammadu Buhari opuści urząd w maju 2023 roku. Nie podał danych finansowych, a koszty są tu kluczowe.

Nigdy nie budowano w Afryce tak długiego gazociągu w terenie tak różnym i tak trudnym. I nie chodzi tutaj tylko o warunki przyrodnicze i klimat, ale też o niestabilność polityczną części terenów, przez które gazociąg ma przechodzić. Z nich Maroko to najstabilniejsze od lat państwo.

Nigeryjskie zasoby gazu są największe w Afryce; BP szacuje je na 5,5 bln m3 (dla porównania Rosja ma zasoby 37,4 bln m3). Roczna produkcja w Nigerii to 49,4 mld m3, z czego 28,4 mld m3 eksportuje w formie LNG, głównie do Francji.

Bruksela rozważa inwestycje w nowe terminale LNG w Afryce, w tym w Nigerii, Egipcie i Etiopii.

Czytaj więcej

Embargo na rosyjską ropę? Potencjalne alternatywy też jeżą włosy na karku
Gaz
Sytuacja jest rozpaczliwa. Gazprom nie może sprzedać potężnej partii gazu
Gaz
Rury Gazpromu nie dla Amerykanów. Niemcy postawią prawny szlaban
Gaz
Gaz w Europie potaniał o jedną piątą. To najwięcej od dwóch lat
Gaz
Bierz lub płacz, Gazpromie. Przegrany arbitraż Rosjan
Gaz
Zamknięcie cieśniny Ormuz spowodowałoby duży wzrost cen gazu