Reklama
Rozwiń

Zasada 3S kontra strachy na Lachy

Nie należy się bać przerwy dostaw gazu ani ataków na granicę Polski, ale realizować konsekwentnie politykę wewnątrz Unii Europejskiej oraz NATO, która nas impregnuje na takie zagrożenie. Proponuję zasadę 3S - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl

Publikacja: 17.11.2021 07:30

Zasada 3S kontra strachy na Lachy

Foto: AFP

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zagroził, że może zatrzymać dostawy gazu przez Gazociąg Jamalski do Polski w odpowiedzi na nowe sankcje unijne. Prezydent Rosji Władimir Putin, który kupił od Łukaszenki gazociągi w 2011 roku w zamian za kolejne umorzenie długów i rabat cenowy od Gazpromu szybko zgasił dyktatora z Mińska ostrzeżeniem, że taki ruch byłby problemem w relacjach z Rosjanami.

Putin potrzebuje wiarygodności, by przekonywać dalej Europę, że potrzebuje gazociągu Nord Stream 2 w celu przezwyciężenia kryzysu energetycznego, który tenże prezydent Rosji podsyca. Gazprom informuje, że zwiększył dostawy poza kraje byłego Związku Sowieckiego do 164,8 mld m sześc. od stycznia do listopada 2021 roku. Chwali się, że jest to więcej o 8,3 procent w stosunku do tego samego okresu w 2020 roku i dowodzi w ten sposób, że zwiększa dostawy. Rosjanie pomijają jednak fakt, że odnoszą się do roku pandemicznego, w którym doszło do rekordowych spadków dostaw wszelkich surowców, ograniczeń zwanych lockdownem i wynaturzeń danych ekonomicznych niespotykanych przed tym okresem. Tymczasem Gazprom wyeksportował w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią, 199 mld m sześc. Zakładając, że dostawy w 2021 roku sięgną 170-180 mld m sześc., będą i tak mniejsze o 10-15 procent w stosunku do 2019 roku. Do tego należy dodać zwiększone zapotrzebowanie na gaz w 2021 roku wynikające z odbicia gospodarki po pandemii. Z tej perspektywy mniej imponujące zdają się być wzrosty dostaw do Rumunii o 247,1 procent czy Turcji o 98,1 procent. Polska zanotowała wzrost o skromne w tym porównaniu 7,3 procent.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku