Firma Linde, wytwórnię gazów technicznych wybudowała na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jej zdolności produkcyjne wynoszą 600 ton gazów dziennie z możliwością dalszej rozbudowy. W wytwórni będzie produkowany ciekły tlen, azot i argon. Gazy te będą sprzedawane odbiorcom w Polsce i krajach ościennych. Eksport powinna ułatwić lokalizacja zakładu blisko granicy z Czechami i Niemcami.

Oprócz gazów technicznych stosowanych w przemyśle, wytwórnia produkuje również wysokiej czystości azot i tlen wykorzystywane między innymi w bardziej wymagających procesach przemysłowych oraz w przetwórstwie żywności. W wytwórni produkowany będzie również tlen medyczny, używany w leczeniu szpitalnym oraz terapii domowej.

Instalację do produkcji gazów zaprojektowała i wybudowana firma Linde Engineering, należąca do [b]The Linde Group, który jest wiodącym na świecie koncernem zajmującym się produkcją i dystrybucją gazów[/b] oraz technologii gazowych, a także budową instalacji przemysłowych. Mająca ponad 100-letnią historię grupa zatrudnia około 48 tys. pracowników i działa w ponad 100 krajach na świecie.

[b]Spółka Linde Gaz Polska zatrudnia ponad 600 pracowników. [/b]Jej obroty w ubiegłym roku wyniosły 397 mln zł. Firma dostarcza gazy techniczne i technologie gazowe dla niemal wszystkich gałęzi przemysłu, medycyny, ochrony środowiska oraz placówek naukowo-badawczych. W Polsce obecna jest od 1993 r.