Szanse na zdobycie koncesji mają nadal Surgutnieftiegaz oraz Basznieft. Z wyścigu odpadły natomiast nieoczekiwanie TNK-BP i Łukoil oraz Gazprom Nieft i indyjski koncern ONGC. Powodem odrzucenia ich wniosków miały być błędy w dokumentacji, jaka przedstawiono komisji przetargowej oraz brak wystarczających funduszy na bankowych kontach.

Dzisiejsza decyzja może być niespodzianką, ponieważ zdaniem analityków i ekspertów zajmujących się rosyjskim rynkiem paliw właśnie [b]TNK-BP i Łukoil byli najbardziej prawdopodobnymi zwycięzcami przetargu[/b]. Przedstawiciele czterech inwestorów, których oferty zostały odrzucone, na razie nie komentują tego, czekając na udostępnienie protokołu z posiedzenia komisji.

Zlokalizowane w Nienieckim Okręgu Autonomicznym (na zachodzie Syberii) [b]złoże Triebsa i Titowa to jedno z największych pól naftowych na świecie[/b]. Jego zasoby szacuje się na co najmniej 152 mln ton ropy naftowej (11,5 mld baryłek). Według innych analizy pod ziemia może się tam znajdować nawet 230 mln ton różnych surowca (17,25 mld baryłek). Cena wywoławcza za możliwość poszukiwań i wydobycia ropy w tym rejonie to 18,171 mld rubli, czyli około 1,76 mld zł. Według nieoficjalnych informacji rosyjski rząd oczekuje za złoże Triebsa i Titowa co najmniej 60 mld rubli (ponad 5,8 mld zł). Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 2 grudnia 2010 r.