Gazprom mógłby zwiększyć eksport gazu - W razie potrzeby jesteśmy w stanie zwiększyć dostawy gazu za granicę ponad zakontraktowane wielkości – powiedział Aleksiej Miller, prezes koncernu gazowego Gazprom, podczas spotkania z premierem Rosji Władimirem Putinem – podała agencja RIA Nowosti. - Oczywiście jesteśmy gotowi do wypełnienia tego rodzaju zadań – stwierdził Miller, odpowiadając na pytanie o ewentualne zwiększenie eksportu gazu.

Dodajmy, że [b]kwestia dotyczyła w szczególności Turcji. [/b]Szef Gazpromu przypomniał, że Turcja jest jednym z głównych odbiorców rosyjskiego gazu i wielokrotnie w ostatnich latach zwracała się do Rosji z prośba o zwiększenie dostaw tego paliwa.

Ostatni raz miało to miejsce pod koniec sierpnia, kiedy z powodu wybuchu gazociągu na linii Iran-Turcja doszło do przerw w dostawach gazu z południa. Miller nie powiedział jednak, że Gazprom zwiększyłby dostawy jedynie do Turcji. Przypomnijmy, że także Polska zabiegała o większe niż zakontraktowane transporty rosyjskiego gazu. Ostatni raz takie porozumienie zawarto niespełna rok temu.