[i]Katarzyna Sobótka, specjalista ds. energetyki – energia odnawialna, Mazowiecka Agencja Energetyczna[/i]
Wychodząc naprzeciw potrzebie promowania i wspierania produkcji biogazu rolniczego oraz jego wykorzystywania do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła, a także do wtłaczania oczyszczonego biogazu do sieci gazowej dystrybucyjnej, 13 lipca 2010 r. Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokument pod nazwą „Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010 – 2020”.
Celem dokumentu jest stworzenie korzystnych ram dla rozwoju rynku biogazu rolniczego, ukazanie możliwości wsparcia finansowego ze środków krajowych i unijnych, a także przeprowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji biogazowni rolniczych. Dezyderat zakłada, że do 2020 r. w każdej gminie, która ma odpowiednie warunki do uruchomienia biogazowni rolniczej, tzn. duże zasoby, z których można uzyskiwać biomasę, powstanie co najmniej jedna biogazownia. Działania te są zgodne z priorytetami wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej.
Przyspieszenie rozwoju biogazowni rolniczych będzie oparte na usunięciu barier instytucjonalno-prawnych oraz na odpowiednio dobranych instrumentach ekonomicznych, które wpłyną na powstanie zaplecza badawczo-naukowego, technicznego oraz rynku usług związanych z instalacjami biogazowymi. Istotnym czynnikiem warunkującym sukcesywny rozwój instalacji biogazowych jest ich niezawodność i wysoka sprawność. Biogaz powstaje w kontrolowanym procesie biologicznym, jednak nieświadoma zmiana parametrów może doprowadzić do zachwiania całego procesu. Dlatego niezbędne jest wsparcie badań i nauki w zakresie realizacji programów badawczych i demonstracyjnych związanych z lepszym zrozumieniem oraz udoskonaleniem procesów produkcji i wykorzystania biogazu oraz wdrażaniem nowych technik i technologii biogazowych.
Mało sprzyjające akty prawne są kolejną barierą, którą wciąż napotykają inwestorzy planujący budowę instalacji biogazowych. Do niezbędnych zmian w przepisach prawa koniecznego do skutecznej realizacji celów określonych w dokumencie należą m. in.: wydanie aktu wykonawczego w zakresie parametrów jakościowych biogazu rolniczego wprowadzonego do gazowej sieci dystrybucyjnej, wprowadzenie stosownych regulacji z zakresu gospodarki odpadami uwzględniających potrzebę rozwoju biogazowi rolniczych, wprowadzenie zmian w ustawie z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu, ustabilizowanie rozwiązań w kwestii procedur administracyjnych przy lokalizacji inwestycji biogazowych oraz ułatwienia związane z przyłączeniem do sieci. Nad wieloma aktami, które mają znieść bariery prawne, już trwają prace i w niedługim czasie będą one uchwalone.