Według najnowszych danych Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w kraju zgłoszono 297 inwestycji w biogazownie rolnicze. W grupie tej jest 49 zaawansowanych projektów, czyli częściowo już rozpoczętych.
- Rynek biogazowni rozwija się dynamicznie, ponieważ przedsiębiorcy uzyskali dofinansowanie z funduszy unijnych. Do końca roku może powstać jeszcze ok. 40-50 nowych biogazowni, ale w momencie wyczerpania się pieniędzy rynek wyhamuje w 2012 r. - ocenia Anna Oniszk-Popławska z IEO.
Dane Urzędu Regulacji Energetyki zebrane w połowie czerwca potwierdzają, że biogaz zyskuje coraz większą popularność. Produkuje go 157 zakładów o mocy 93,4 MW. Pod koniec ubiegłego roku było ich 143, o łącznej mocy 82,5 MW.
Mało rolniczych biogazowni
Wszystkie instalacje biogazowe w Polsce przeznaczone są do wytwarzania energii elektrycznej lub energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła. W roku 2010 udział energii elektrycznej ze wszystkich biogazów w bilansie łącznie wytworzonej energii elektrycznej w źródłach odnawialnych osiągnął poziom ok. 3,5 proc.
Z zestawienia wykonanego przez Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO) wynika, że zdecydowana większość biogazowni powstaje przy wysypiskach i oczyszczalniach ścieków. Gaz z osadów ściekowych produkowało na koniec ubiegłego roku 80 instalacji, 55 wykorzystywało biogaz wysypiskowy, a tylko 8 zużywało substrat pochodzenia rolniczego (głównie gnojowicę). Instytut Energetyki Odnawialnej podaje, że obecnie w kraju jest już 17 rolniczych biogazowni.