BP mniej produkuje i mniej zarabia

Największy brytyjski koncern naftowy odnotował spadek zysków ze względu na zmniejszenie produkcji

Publikacja: 25.10.2011 11:32

BP mniej produkuje i mniej zarabia

Foto: Bloomberg

Zysk koncernu w ciągu trzech miesięcy od lipca do września po wyłączeniu czynników jednorazowych i zmiany zapasów spadł w skali roku o 4 proc. do 5,3 mld dol. W analogicznym okresie rok wcześniej wynosił o n 5,5 mld dol. Mimo to wynik okazał się lepszy od oczekiwań rynku – analitycy ankietowani przez Bloomberga prognozowali 5 mld dol. zysku.

Produkcja ropy i gazu spadła w trzecim kwartale  o 12 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 3,3 mln baryłek. Tak duży spadek produkcji jest wynikiem pozbywania się części aktywów przez BP.

Aby zwiększyć płynność spółki jej prezes Bob Dudley skupia się tylko na najbardziej zyskownych przedsięwzięciach pozbywając się mniej lukratywnych aktywów. Spółka chce do 214 roku zwiększyć płynność o 50 proc. dlatego decyduje się na takie kroki.

Od zeszłorocznej katastrofy w Zatoce Meksykańskiej BP sprzedało już aktywa za 25 mld dol. na eliminację skutków wypadku BP wydało 40 mld dolarów.

- To punkt zwrotny w historii spółki. Nasza działalność nabiera tempa i wkraczamy w przyszłość pewnym krokiem. Wierzę, że będziemy w stanie się odbudować co pozwoli zarobić naszym akcjonariuszom i inwestować w dalszy rozwój firmy – powiedział prezes BP, Bob Dudley.

Poza poprawieniem płynności spółki Dudley planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększyć dwukrotnie budżet BP na działalność odkrywczą.

Po tym jak w ubiegłym roku w Zatoce Meksykańskiej eksplodowała, a następnie zatonęła należąca do koncernu, platforma wydobywcza Deepwater Horizon, do wód zatoki przedostały się tysiące ton ropy. Zanieczyściły one wybrzeża USA. Szacuje się, że z powodu katastrofy prace straciło tysiące osób związanych z rybołówstwem i przemysłem turystycznym.

Wzrosty na rynku ropy

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są najwyższe od 12 tygodni. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień drożeje dziś o 80 centów do 92,07.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 5 centów do 111,40 dol. za baryłkę

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży