KOV przejął 50 proc. udziałów w Bloku L w Brunei

Kulczyk Oil Ventures Limited, spółka zależna KOV przejęła całość udziałów AED Southeast Asia, a także pozycję operatora w koncesji o nazwie Blok L w Brunei

Publikacja: 07.12.2011 13:51

KOV przejął 50 proc. udziałów w Bloku L w Brunei

Foto: Kulczyk Oil Ventures

Spółka Kulczyk Oil Ventures Limited nabyła 100 proc. udziałów w AED Southeast Asia Limited (AED SEA) za 200 tys. dol. AED SEA posiada status operatora oraz 50 proc. udziałów w umowie dotyczącej podziału wpływów z wydobycia i upoważniającej do poszukiwania i wydobywania gazu i ropy z Bloku L. Po sfinalizowaniu tej transakcji KOV stanie się operatorem koncesji i pośrednio właścicielem 90 proc. udziałów. Poza udziałami posiadanymi przez AED SEA, właścicielem 40 proc. licencji jest zależna firma Kulczyk Oil Brunei Limited. Pozostałe 10 proc. należy do prywatnej firmy z Brunei.

Według Jakuba Korczaka, wiceprezesa ds. relacji inwestorskich i dyrektora operacji w Europie Środkowo – Wschodniej KOV uzyskanie bezpośredniego nadzoru nad pracami operacyjnymi podejmowanymi na terenie Bloku L, będzie miało wymierny efekt w postaci lepszych wyników i zwiększenia wartości inwestycji w Brunei.

Blok L to lądowo – morski obszar poszukiwawczy o powierzchni 1110 km

2

. W tej chwili na powierzchni 143 km

2

realizowany jest tam program badań sejsmicznych 3D. W 2010 r. wykonano z kolei dwa odwierty Lukut-1 i Lempuyang-1. W obu stwierdzono obecność węglowodorów. Wykonanie kolejnych dwóch odwiertów planowane jest jeszcze przed zakończeniem drugiego etapu prac poszukiwawczych.

Kulczyk Oil Ventures specjalizuje się w poszukiwaniach i wydobyciu gazu i ropy. Głównymi aktywami spółki są udziały w pięciu eksploatowanych polach gazowych na Ukrainie, udziały w lądowym bloku poszukiwawczym na terenie Syrii oraz obszary koncesyjne w Brunei. W ostatnim z tych krajów KOV posiada uprawnienia do prowadzenia poszukiwań i wydobywania z Bloku L i Bloku M.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie