Fundusz private equity Polish Enterprise Fund VI, zarządzany przez Enterprise Investors, kupił mniejszościowe udziały w United Oilfield Services (UOS), firmie specjalizującej się w świadczeniu usług dla sektora naftowo – gazowego. Na inwestycję wydał 21 mln euro, czyli 87,7 mln zł według obecnego kursu NBP. Jaki dokładnie pakiet kupił fundusz - nie wiadomo. Poza nim znaczącym udziałowcem firmy jest Dennis McKee, który jednocześnie pełni funkcję prezesa UOS.

UOS jest zarejestrowany w Polsce. Posiada polską załogę i bazuje na doświadczeniach i technologii pozyskanej w USA. Obecnie załoga firmy składa się ze 110 osób. Do końca roku pracowników ma być 500, a w perspektywie kilku lat około tysiąca. Firma powstała w ubiegłym roku z inicjatywy Dennisa McKee, który ma duże doświadczenie w poszukiwaniach gazu łupkowego. Był m.in. prezesem firmy Liberty Pressure Pumping, jednego z największych przedsiębiorstw specjalizujących się w tzw. szczelinowaniu hydraulicznym w USA. W zakresie poszukiwań gazu łupkowego posiada również dwudziestoletnie doświadczenie uzyskane w firmie Halliburton and Weatherford. W założeniu udziałowców, UOS ma świadczyć usługi związane z badaniami geofizycznymi i odwiertami głównie w Polsce, a w przyszłości również w innych krajach europejskich. Jego baza będzie zlokalizowana w Łowiczu.

Spółka jeszcze w tym roku powinna stać się właścicielem pierwszej wiertni, dzięki której będzie mogła wykonywać rocznie 4-5 odwiertów poszukiwawczych. Nabędzie również sprzęt do badań sejsmicznych. Pozwoli on na jednoczesne realizowanie trzech zleceń w zakresie badań sejsmicznych. UOS zebrał już z rynku 118 mln USD (376,4 mln zł), potrzebne m.in. na te inwestycje.

Dlaczego Enterprise Investors zainwestował w UOS? - Wierzymy, że  silna lokalna firma z dostępem do najlepszego sprzętu i technologii jest tym, czego potrzebuje nasz rynek, żeby oczekiwania związane z wydobyciem do gazu łupkowego w Polsce stały się rzeczywistością - twierdzi Michał Rusiecki, partner zarządzający w Enterprise Investors. Fundusz zakłada, że tak jak w przypadku innych inwestycji, udziały w UOS sprzeda po około 5 latach. Liczy na uzyskanie przynajmniej trzykrotności zainwestowanych środków. Enterprise Investors nie ujawnia, kiedy firma może zacząć zarabiać.