Fortum: Stawiamy na słońce

Rozmowa z Piotrem Górnikiem, dyrektorem ds. produkcji i dystrybucji, Fortum Power & Heat Polska

Publikacja: 18.06.2012 15:41

Piotr Górnik, Dyrektor ds. Produkcji i Dystrybucji, Fortum Power & Heat Polska

Piotr Górnik, Dyrektor ds. Produkcji i Dystrybucji, Fortum Power & Heat Polska

Foto: spółka

Na jakie paliwo warto postawić w energetyce w Polsce : atom, węgiel czy gaz?

Piotr Górnik

: Uważamy, że przyszłością energetyki są tak zwane technologie solarne, czyli czerpiące w sposób pośredni lub bezpośredni z energii słońca. Energia z odnawialnych źródeł jest odpowiedzią na rosnące ceny paliw kopalnych, takich jak węgiel i gaz. Mimo, że w Polsce nie zabraknie węgla przez następne dziesięciolecia, koszt jego wydobycia będzie stale rósł. Już dzisiaj można zaobserwować tendencję zwyżkową, a co za tym idzie rosnący koszt wytwarzania energii. Dodatkową zaletą technologii solarnych jest to, że są one wolne od emisji CO2 do atmosfery.

Jeśli chodzi o energię atomową to jeszcze długo będzie ona istotnym elementem światowego miksu energetycznego. Jednak po zeszłorocznej katastrofie elektrowni Fukushima koszty produkcji energii jądrowej mogą również znacznie wzrosnąć w związku z zaostrzającymi się kryteriami dotyczącymi systemów zabezpieczeń, które są jednym z najdroższych elementów tego typu instalacji.

Czy inwestycje w spalarnie są atrakcyjne dla Fortum?

Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się różnym możliwościom rozwoju naszej działalności w obszarze skojarzonej produkcji energii elektrycznej oraz ciepła,  w tym planom budowy zakładów termicznej utylizacji odpadów. Fortum ma bardzo bogate doświadczenia w przekształcaniu odpadów komunalnych w energię elektryczną i ciepło -  w Sztokholmie wszystkie odpady produkowane przez mieszkańców miasta i okolic trafiają do naszego zakładu. Warto podkreślić, że takie projekty są atrakcyjne nie tylko dla Fortum, jako potencjalnego inwestora. Miasto rozwiązuje w ten sposób problem odpadów  zalegających na wysypiskach. Tego typu instalacje mogą częściowo zastąpić te opalane paliwami kopalnymi.

Co trzeba zrobić, by przyspieszyć inwestycje w energetyce?

Istotna jest stabilność na rynkach oraz w otoczeniu regulacyjnym. Innym aspektem, który mógłby wpłynąć na większą skłonność firm energetycznych do inwestowania w Polsce byłoby pełne uwolnienie rynku energii oraz integracja europejskiego rynku energii. Takich ruch pozwoliłby uczestnikom rynku na poruszanie się w warunkach w pełni konkurencyjnych.

Na jakie paliwo warto postawić w energetyce w Polsce : atom, węgiel czy gaz?

Piotr Górnik

Pozostało 95% artykułu
Energetyka
Niemiecka gospodarka na zakręcie. Firmy straszą zwolnieniami
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki