Chińska platforma o symbolu "981" rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę prace poszukiwawcze złóż ropy naftowej i gazu ziemnego - podało niezależnie kilka społecznościowych portali internetowych. Na spornych terytoriach odkryto bogate złoża tych surowców. Zdaniem ekspertów z China National Oil Offshore, firmy wykonującej odwierty, w przypadku znalezienia ropy naftowej opłacalna będzie jej eksploatacja, ale jeśli będzie to tylko gaz ziemny przedsięwzięcie może nie być rentowne.

Dla chińskiej gospodarki, w ponad połowie uzależnionej od importu tych surowców, zasoby szacowane na około 30 mld ton ropy i 16 trylionów metrów sześciennych gazu są wielką szansą na poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

Rozpoczęcie prac wiertniczych nastąpiło po wycofaniu się amerykańskiej marynarki wojennej z tych rejonów. Tym samym Chiny stały się niekwestionowanym hegemonem na spornych regionach.

Ponad 70 proc. złóż surowców energetycznych w rejonie Morza Wschodnio-Chińskiego znajdują się na głębokości poniżej 2000 m od poziomu morza. Na podobnych głębokościach eksploatowane są złoża tylko w trzech innych regionach świata - tak zwanym "złotym trójkącie": w Zatoce Meksykańskiej, Brazylii i Zachodniej Afryce.

Platforma "981" została wybudowana przez chińską stocznię w ciągu 3 lat kosztem 10 mld dolarów. Jest w stanie prowadzić eksploatację złóż na głębokości do 3000 metrów.