Dziś PKN Orlen rozpocznie prace wiertnicze dotyczące poszukiwań gazu łupkowego na obszarze koncesji Garwolin we wsi Goździk. Będzie to pierwszy odwiert, który spółka wykona na Mazowszu. Prace wiertnicze potrwają około 60 dni. Bezpośrednim ich wykonawcą jest PNiG Jasło z grupy PGNiG, który na koncesję sprowadził nowoczesne urządzenie wiertnicze Drillmec DM-1300 wprost z włoskiej fabryki. Na obszarze koncesji Garwolin surowiec może występować na głębokości około 4 km.

Pobrane z otworu próbki zostaną poddane badaniom. Ich wyniki powinny być znane pod koniec tego roku. Wówczas spółka podejmie też decyzję o kontynuacji prac poszukiwawczych w Goździku. Obecny podczas rozpoczęcia prac wiertniczych Mikołaj Budzanowski, minister skarbu powiedział, że Polska potrzebuje intensyfikacji poszukiwań, ale nie tylko. - Oprócz wierceń potrzebny jest nam rynek zbytu. W tym kontekście musimy budować elektrownie na gaz ale i dbać o przemysł chemiczny, który odbiera około 25 proc. gazu w Polsce – twierdzi Budzanowski. Z kolei Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen wyraził przekonanie, że po Euro 2012 motorem napędowym dla naszej gospodarki może być gaz łupkowy.

- Polska gospodarka może stać się bardziej konkurencyjna, jeśli otrzyma tani surowiec. Dzięki łupkom może też nastąpić wzrost gospodarczy i powinny powstać nowe miejsca pracy – uważa Krawiec. Dodał, że koncern robi wszystko, aby jak najwięcej pieniędzy przeznaczyć na poszukiwania, bo wierzy, że łupki mogą być dźwignią wzrostu PKN Orlen. W tym roku giełdowa grupa zamierza wykonać od 5 do 7 otworów, w tym poziomych z tzw. zabiegami szczelinowania. Wykonywany właśnie otwór o nazwie Goździk-OU1 jest trzecim odwiertem pionowym realizowanym przez płocką spółkę. PKN Orlen otrzymał wyniki badań materiału skalnego pobranego pod koniec ubiegłego roku z otworu Syczyn-OU1 na terenie lubelskiej koncesji Wierzbica.

Wyniki analiz skał są na tyle obiecujące, że na ich podstawie podjęto decyzję o wykonaniu w tej lokalizacji otworu poziomego. PKN Orlen posiada w Polsce osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego: sześć na Lubelszczyźnie i Mazowszu oraz dwie w okolicach Łodzi i Sieradza. Koncern obecnie prowadzi również prace przygotowawcze do wykonania pierwszego otworu poszukiwawczego na Morzu Bałtyckim, w łotewskiej strefie ekonomicznej.