Komisja Europejska postanowiła zbadać, czy rosyjski Gazprom nie nadużywa swojej pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, poinformowała we wtorek KE.

- Komisja ma wątpliwości, czy Gazprom nie nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku dostaw gazu - głosi komunikat KE. Gazprom podał, że nie zna szczegółów unijnego dochodzenia.

Uruchomienie dochodzenia to efekt niezapowiedzianych wizyt inspektorów KE w 20 spółkach z 10 krajów UE, położonych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wizyty odbyły się w firmach zajmujących się dostawami, przesyłem i magazynowaniem gazu dostarczanego m.in. przez Gazprom. Inspekcje miały miejsce we wrześniu 2011 roku, a inspektorzy zawitali m.in. do polskiego PGNiG, kupującego gaz od rosyjskiego koncernu, oraz do państwowego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System.

Jak tłumaczyła przed rokiem KE Bruksela musi reagować, gdy na rynku UE mogą być stosowane praktyki zagrażające konkurencji, bez względu na to czy stosują je firmy unijne, czy zagraniczne.