Uruchomiono największą elektrownię słoneczną na świecie

Gigantyczna farma fotowoltaiczna w Arizonie ma moc 250 MW. Docelowo elektrownia ma być jeszcze większa

Publikacja: 13.09.2012 18:35

Uruchomiono największą elektrownię słoneczną na świecie

Foto: spółka

Potentat amerykańskiego rynku fotowoltaiki, firma First Solar poinformowała o uruchomieniu elektrowni słonecznej Aqua Caliente. Zbudowana na terenie stanu Arizona w USA farma fotowoltaiczna ma moc zainstalowaną 250 MW. Tym samym jest to obecnie największa elektrownia słoneczna na świecie.

Budowa elektrowni rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a pierwsze moduły fotowoltaiczne zaczęto montować w czerwcu ubiegłego roku. Siłownia bazuje na zaawansowanych modułach wykonanych w cienkowarstwowej technologii CdTe, których First Solar jest największym producentem na świecie.

Pierwszy prąd z elektrowni popłynął do sieci już w styczniu, kiedy First Solar zainstalował pierwsze 30 MW mocy. Następnie dodawano kolejne moce i w lecie wynosiły już one 200 MW. Obecnie elektrownia ma zainstalowanych 250 MW mocy lecz to nie koniec. Docelowo moc ma wynosić 290 MW.

Koszt całkowity inwestycji to 1,8 mld dol. Cała budowa idzie bardzo sprawnie, a nawet... za szybko. Dwa tygodnie temu First Solar informował, że wstrzymuje prace nad montowaniem kolejnych paneli, ponieważ wyprzedzono harmonogram. Domagali się tego podwykonawcy. Wówczas cena akcji spółki notowanej na Wall Street zanurkowała o prawie 20 proc.

First Solar po zakończeniu budowy będzie także nadzorował funkcjonowanie gigantycznej farmy. Właścicielami projektu Aqua Caliente są firmy NRG Energy i MidAmerican Solar. Umowa na sprzedaż energii została zawarta na 25 lat.

Amerykański First Solar, który długi czas zasiadał na fotelu lidera produkcji paneli fotowoltaicznych na świecie, w ubiegłym roku musiał ustąpić chińskiemu gigantowi branży, spółce Suntech.

W efekcie kierownictwo First Solar zdecydowało się na gruntowną restrukturyzację i cięcie kosztów. Do końca roku First Solar chce zamknąć swoją fabrykę w Niemczech i co za tym idzie wycofywać się powoli z rynku europejskiego. Ratunkiem dla spółki mogą być nałożone przez Stany Zjednoczone cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu First Solar ma szansę rozwinąć się na rodzimym rynku.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?