Jak mówi Marcin Wasa, prezes spółki "Energia Wierzchosławice" na łamach "Gazety Krakowskiej" w ciągu pierwszego roku pracy farma słoneczna w Wierzchosławicach wyprodukowała około 1000 megawatogodzin prądu. Wcześniej na podstawie doświadczeń podobnych instalacji w Niemczech prognozowano, że elektrownia wytworzy między 850 a 950 MWh energii. Dzięki temu gmina Wierzchosławice zarobiła w pierwszym roku funkcjonowania farmy około 500 tys zł na sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów.
Elektrownia słoneczna w Wierzchosławicach pod Tarnowem powstała w zeszłym roku i działa od 30 września 2011 roku. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce o takiej skali. W skład instalacji wchodzi 4445 paneli. Koszt inwestycji wyniósł 8,6 mln złotych. Inwestycja powstała dzięki środkom unijnym z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja stanowiła połowę wartości projektu. Wymagany 50-proc. wkład własny spółka gminna uzyskała z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Elektrownia jest własnością gminy i zarządzana jest przez powołaną przez gminę spółkę Energia Wierzchosławice, która wyprodukowaną energię elektryczną sprzedaje do sieci.
Jak informują władze gminy elektrownia cieszy się wielkim zainteresowaniem chcących zaistnieć na rynku fotowoltaiki. Farmę ciągle wizytują potencjalni inwestorzy, którzy pragną na własne oczy zobaczyć jak pracuje elektrownia.
Ze względu na dobre wyniki gmina planuje rozbudowę inwestycji. Według najnowszych planów dzięki dodatkowym 3 tys. paneli moc elektrowni zostanie powiększona z obecnego 1 MW do 1,8 MW. Energia Wierzchosławice planuje także w 2013 roku budowę farmy słonecznej w miejscowości Rudka.