W dyskusji udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu, w tym wójtowie i burmistrzostwie oraz przewodniczący rad z gmin zagrożonych planami budowy odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz organizacji pozarządowych z całego kraju (przypomnijmy, że to w okolicach Legnicy są największe w Europie złoża węgla brunatnego – wciąż niezagospodarowane).
Uczestnicy seminarium, którego moderatorem i autorem głównej prezentacji był Radosław Gawlik prezes stowarzyszenia „Eko-Unia" mieli okazję zapoznać się i odnieść w trakcie dyskusji do kluczowych zagadnień z zakresu m.in. przyszłości europejskiej polityki energetyczno - klimatycznej w tym przedstawionego przez Komisję Europejską w 2011 r. „Planu działań prowadzących do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r. i jej głównego celu jakim jest osiągnięcie redukcji emisji CO
2
o 80-95 proc. do 2050 r. Ponadto omówiono zagadnienia dotyczące Polityki energetycznej Polski.
Uczestnicy dyskusji podkreślali, że Polityka Energetyczna Polski (PEP) jest obecnie w trakcie zmiany, której oficjalnym powodem jest szansa wydobywania gazu łupkowego oraz konieczność postawienia na energetykę prosumencką (nowa ustawa o OZE). Zdaniem organizatorów konferencji zmiana PEP formułowana już mniej oficjancie wynika z faktu, że „węgiel brunatny jako podstawowe paliwo w Polsce się kończy i plany budowy nowych odkrywkowych kopalni oraz elektrowni są w obecnej sytuacji zupełnie nie do przyjęcia także ze względu na nasilające się protesty społeczne oraz gigantyczne choć dotąd skrzętnie ukrywane koszty zewnętrzne, które w przypadku węgla brunatnego i kamiennego łącznie są na poziomie 30 mld zł rocznie".