O podpisaniu kontraktów na 99 proc. produkowanego gazu poinformował dziś media prezes i współwłaściciel Leonid Michelson.

- Dzięki temu, że sprzedaliśmy 99 proc. gazu z lat 2014-2015, mamy perspektywy do 2020 r. prowadzimy już rozmowy z konkretnymi odbiorcami - cytuje prezesa agencja Prime. Michelson nie podał, kto będzie w Novateku kupował gaz. Wiadomo, że ceny i warunki dostaw są bardzo konkurencyjne w stosunku do Gazpromu.

Michelson nie wykluczył, że wśród największych odbiorców będzie fiński koncern energetyczny Fortum, który planuje uruchomienie nowych bloków energetycznych.

W 2012 r. Novatek zwiększył wydobycie gazu o 7,1 proc. do 57,32 mld m3, a ropy o 4 proc. do 4,3 mln ton. W tym roku wydobycie gazu ma wzrosnąć o kolejne 8 proc. a ropy o 5 proc..W 2016 r. na półwyspie jamalskim ruszy zakład skraplania gazu Novateku i francuskiego Total. Produkcja ma sięgnąć 10 mln ton rocznie. Jamał, gdzie licencje na złoża ma Novatek, to największy pod względem zasobów gazowych rejon Rosji (83 proc. całego wydobycia kraju i 16 proc. - światowego).

Obecnie Rosja ma tylko jeden zakład LNG - na wyspie Sachalin. należy od do Gazpromu.