Jak dowiedziała się agencja Prime, porozumienie obu koncernów ma zostać podpisane jeszcze w tym roku. Potwierdził to wicepremier Arkadij Dworkowicz:

- Co się tyczy eksportu LNG: prowadzone są aktywne rozmowy koncernów z potencjalnymi klientami, przede wszystkim z rejonu Azji i Pacyfiku - Japonii, Chin, Korei. Sprawa dotyczy koncernów Novatek i Rosneft.(...) jestem optymistą co do tych kontraktów, to może być jeszcze w tym roku.

Oba koncerny mocno naciskają na Krem, by zniósł obowiązujący monopol Gazpromu na eksport gazu. Novetek i Total budują na półwyspie jamalskim zakład produkcji LNG, który ruszy wcześniej niż podobne inwestycje Gazpromu we Władywostoku i Murmańsku.

Na Jamale LNG będzie produkowany już w 2016 r, dlatego premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział dwa dni temu zniesienie monopolu na eksport LNG. Gazprom zachowa na razie monopol na sprzedaż za granicę gazu rurociągami.

Rosja ma dziś jeden zakład LNG (na Sachalinie) i tylko ok. 5 proc. udziału w światowym rynku tego gazu. A LNG jest coraz bardziej poszukiwany na globalnym rynku. Największym jego importerem jest Japonia.