O osiągnięciu porozumienia z Chinami w sprawie zakupów gazu ze złoża Gałkynysz (Odrodzenie) poinformował dziś prezes Turkmengaz, podczas Międzynarodowego kongresu gazowego w Aszchabadzie.

Rocznie ze złoża Chiny dostaną 25 mld m3 gazu, a w sumie będą kupowały w Turkmenii 65 mld m3 czyli tyle, ile chciałby im sprzedawać Gazprom. Szef Turkmengazu podał, że złoże jest tak obfite, iż wystarczy także na zaspokojenie innych dużych projektów eksportowych.

W szczególności będzie to 33 mld m3 dla gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie, który już jest budowany. Także kolejny projekt - gazociąg Wschód-Zachód (800 km moc 30 mld m3 rocznie) już wszedł w fazę prac budowlanych. Dostarczy turkmeński gaz nad brzeg Morza Kaspijskiego.

Gotowe są już dwa zakłady oczyszczania i przerobu gazu wybudowane w Turkmenii przez koreański Hyndai Engineering CO. LTD i chiński CNPC Driling Engineering CO. LTD. W budowie jest trzeci zakład, którego wykonawcą jest Petrofac International LLC z emiratów. To inwestycja za 10 mld dol. Łączna moc zakładów to 30 mld m3 gazu towarowego rocznie.

Turkmenistan jest czwarty na świecie pod względem zasobów gazu. Złoże Gałkynysz oceniane jest natomiast jako długie największe (26,2 bln m3). Zasobnością ustępuje tylko największemu w świecie gazowemu eldorado - Południowy Pars na granicy Iranu i Kataru.