Wygląd naszych pracowników to "ważny składnik kultury korporacyjnej i jej wizerunku" - wyjaśnia gazecie "Wiedomosti" wprowadzenie kodeksu ubioru przedstawiciel Rosneft. Pracownicy dostali do wyboru jeden z czterech stylów - Business Best, Business Traditional, Business Casual i Business Friday. Ubiory będą kontrolować kierownicy.

Jeżeli chodzi o ubiór, to zakazana został odzież sportowa, krótkie spódniczki i spodnie, dżinsy, tkaniny przeźroczyste i półprzeźroczyste; jaskrawe kolory; białe i jasne skarpetki oraz apaszki (dla mężczyzn), krawaty mają mieć tylko klasyczne wzornictwo.

Z biżuterii dopuszczone są tylko obrączki oraz klasyczne skromne szpilki do krawatów. Żadnych pierścionków szczególnie złotych z dużymi brylantami tak lubianych przez bogatych Rosjan; łańcuszki i krzyżyki mają być niewidoczne, a bransolety są wykluczone, także te na nogach.

Są też wymogi higieniczne: pracownik nie może się zlewać wodą kolońską i perfumami; muszą być bardzo delikatne w zapachu, makijaż dyskretny, a pomadki tylko matowe i blade. Zakazany został piercing, tatuaże, sztuczne rzęsy.

Nieprzestrzeganie zasad kodeksu oznacza kary: od nagany przez utratę premii, po wyrzucenie z pracy.