Portal Braniewo poinformował, że w Rogitach w woj. warmińsko-mazurskim rozpoczęły się przygotowania do wykonania tzw. zabiegu szczelinowania hydraulicznego w skałach łupkowych. Polega on na wpompowywaniu do odwiertu, pod wysokim ciśnieniem, mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem, co powoduje że powstają szczeliny, dzięki którym ze skał jest uwalniany gaz.

Szczelinowanie dobędzie się na obszarze koncesji Braniewo S, której 55 proc. udziałów należy do San Leon Energy, a 45 proc. do Wisent Oil & Gas. Głównym wykonawcą będzie druga z tych firm. Szczelinowanie powinno rozpocząć się na początku sierpnia.

Tomasz Sielicki, wójt gminy Braniewo cytowany przez Portal Braniewo informuje, że na razie nikt z mieszkańców nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do prowadzonych na tym terenie poszukiwań ropy i gazu. Dodał, że przed szczelinowaniem firmy mają przedstawić skład płynu, który będzie wtłaczany pod ziemię.

Wisent Oil & Gas, firma poszukująca gazu i ropy z łupków, w której 31,6 proc. udziałów ma giełdowy Petrolinvest. Poza udziałami w koncesji Braniewo S, do spółki należą cztery licencje w północno-wschodniej Polsce o nazwach: Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Węgorzewo i Gołdap. Spółka poszukiwania w Polsce finansuje obecnie wyłącznie z kapitałów własnych. Na ten cel, od początku działalności ma zarezerwowane około 33 mln USD, co powinno wystarczyć na wykonanie 3-4 odwiertów. Dwa już spółka wykonała. O lokalizacji kolejnych dopiero zdecyduje.