Orlen lepiej od prognoz

W trzecim kwartale 2013 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 654,6 mln zł. Analitycy szacowali, że w analizowanym okresie spółka wypracuje 586 mln zł.

Publikacja: 23.10.2013 08:44

Orlen lepiej od prognoz

Foto: Bloomberg

Zysk operacyjny spółki wyniósł w trzecim kwartale bieżącego roku 617,2 mln zł. Prognozy analityków wskazywały na wynik na poziomie 577 mln zł.

Przychody spółki wyniosły 30.392 mln zł. Konsens zakładał sprzedaż na poziomie 30.939 mln zł.

PKN Orlen podał, że na wyniki finansowe w III kwartale 2013 r. największy wpływ miały czynniki makroekonomiczne: znaczący spadek marży rafineryjnej oraz dyferencjału Brent/Ural o 5,6 dol. za baryłkę (liczone rok do roku), umocnienie złotówki względem dolara oraz niższe wolumeny sprzedaży rafineryjnej i petrochemicznej.

Negatywny wpływ tych czynników - jak zaznaczył PKN Orlen - "został ograniczony przez zwiększenie sprzedaży detalicznej na wszystkich rynkach oraz poprawę marż paliwowych i pozapaliwowych".

- Pomimo niezwykle trudnej sytuacji makroekonomicznej PKN Orlen wypracowuje stabilne wyniki finansowe. Równocześnie konsekwentnie realizujemy założenia strategii na lata 2013-2017 inwestując w aktywa energetyczne i poszukiwanie złóż gazu i ropy - powiedział, cytowany w komunikacie płockiego koncernu, prezes spółki Jacek Krawiec.

Według niego najważniejsze wydarzenia III kwartału 2013 r. to rozpoczęcie procesu akwizycji w Kanadzie - rozpoczęcie przejęcia kanadyjskiej spółki TriOil Resources, wypłata dywidendy dla akcjonariuszy za 2012 r. w wysokości 1,50 zł za jedna akcję - po raz pierwszy od 2007 r. - oraz obniżenie zadłużenia poniżej 5 mld zł, czyli do poziomu notowanego ostatnio w 2005 r.

PKN Orlen podkreślił, że w trudnym otoczeniu makroekonomicznym Grupa kontynuuje działania mające na celu utrzymanie stabilnej pozycji finansowej, jak m.in. sukcesywna redukcja poziomu zadłużenia, które na koniec III kwartału 2013 r. wyniosło 4,8 mld zł.

Od początku roku spółka wypracowała w sumie 597 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, 821 mln zł zysku operacyjnego i 86.175 mln zł przychodów.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie