- Mamy ponad dwa miesiące na realizację obliga. Trzeba tylko zachęcić uczestników rynku do wykorzystania mechanizmów giełdowych po stronie podażowej i popytowej. Wprowadzamy na rynek możliwość zawierania aukcji zakupowych i sprzedażowych, które powinny pomóc w realizacji tego obowiązku. To może być szczególnie interesujące rozwiązanie dla dużych podmiotów – tłumaczy cytowany w komunikacie Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.
Aukcje będą mogły odbywać się od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Otwarcie będzie następowało na wniosek oferenta. Znajdą się w nim podstawowe informacje takie jak: proponowana data, rodzaj (sprzedaż lub kupno) oraz typ instrumentu terminowego (miesięczny, kwartalny, roczny), liczba instrumentów, którą wnioskodawca zamierza sprzedać lub kupić (wolumen), a także oferowany limit ceny. We wniosku należy określić cenę minimalną w przypadku aukcji sprzedaży lub cenę maksymalną w przypadku aukcji kupna. Transakcja w tym systemie może być przeprowadzona, jeżeli określona we wniosku liczba instrumentów terminowych jest nie mniejsza niż 100 kontraktów (dostawa 100 MWh w każdej godzinie okresu wykonania kontraktu).
- Struktura zleceń na rynkach terminowym i spot pokazuje, że podaż przewyższa popyt. Jednak chętni na zakup gazu się znajdą, jeśli najważniejszy element mechanizmu rynkowego - czyli cena będzie satysfakcjonująca dla obu stron transakcji. System aukcji powinien być dodatkowym narzędziem pobudzającym aktywność na tym parkiecie - dodaje Łazor.
W systemie aukcji TGE przyjmuje zlecenia wyłącznie od członków giełdy dopuszczonych do działania na danym rynku, nie będących wnioskodawcą aukcji.
Do zawarcia transakcji dochodzi wówczas, gdy cena transakcyjna równa jest limitowi ceny, jaki został podany w zleceniu uczestnika aukcji. W pierwszej kolejności realizowane są zlecenia o najwyższym limicie ceny w przypadku zleceń kupna i o najniższym limicie ceny w przypadku zleceń sprzedaży. W przypadku zleceń z równymi limitami ceny, będą one realizowane według czasu przyjęcia zlecenia (zlecenie przyjęte wcześniej zostanie zrealizowane w pierwszej kolejności). Zlecenia mogą być realizowane częściowo, przy czym każda częściowa transakcja będzie dotyczyła przynajmniej jednego instrumentu terminowego.