Chodzi o 51 proc. wydobywającej gaz firmy Sieverenergy. Akcje te ma Gazprom neft i prywatny Novatek. Propozycję wykupu złożyły włoskim koncernom Enel i Eni. Pierwszy objąłby 19,6 proc. za 2 mld dol. a drugi 29,4 proc. za 2,9 mld dol., pisze agencja Prime.

Ta propozycja to rękawica rzucona Rosneft, który w końcu września porozumiał się z Enel o zakupie 40 proc. w firmie Arctic Russia B.V. za 1,9 mln dol. Daje to pośrednią kontrolę nad 19,6 proc. Sieverenergia. Teraz Arctic Russia to spółka Eni i Enel (60 proc. i 40 proc.) - ma 49 proc. Sevierenerga.

Gazprom i Novatek chcą ofertę przebić, bo nie chcą współpracować z Rosneft, której oferta okazała się dla koncernów nieoczekiwana. Novatek wcześniej kilka miesięcy negocjował z Włochami, sprawę odsprzedaży udziałów.

Zarówno Gazprom jak i Novatek potrzebują pieniędzy na prowadzone inwestycje. Pierwszy buduje największy gazociąg w Europie - Gazociąg Południowy i koszta rosną (ostatnie dane mówią o 16,5 mld euro). Drugi stawia na półwyspie jamalskim zakład LNG, który ma ruszyć za 3 lata.