PKN Orlen rozpoczął wykonywanie dziewiątego odwiertu poszukiwawczego w skałach łupkowych. Chodzi o odwiert o nazwie Stoczek-OU1 zlokalizowany na obszarze koncesji Wodynie-Łuków. Jest to koncesja znajdująca się na granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. PKN Orlen odkupił ją w ubiegłym roku od amerykańskiej firmy ExxonMobil.

Stoczek-OU1 po około 50 dniach ma osiągnąć docelową głębokość wynoszącą 3070 metrów. Celem prowadzonych prac jest pobranie do badań próbek z perspektywicznych warstw skalnych. Wyniki laboratoryjnej analizy będą podstawą do podjęcia decyzji o kolejnych etapach prac w ramach tej koncesji.

- Konsekwentnie realizujemy program prac poszukiwawczych na posiadanych koncesjach. Otwór Stoczek OU1 to pierwszy nasz otwór badawczy w Basenie Podlaskim, który różni się geologicznie od Basenu Lubelskiego, na którym wykonywaliśmy dotychczas większość prac - twierdzi Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, firmy zależnej od PKN Orlen odpowiedzialnej za poszukiwania w płockiej grupie.

Koncern posiada obecnie 10 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów w Polsce. Dotychczas wykonał osiem odwiertów oraz przeprowadził pierwszy tzw. zabieg szczelinowania hydraulicznego. Szczelinowanie przeprowadzono w miejscowości Syczyn na Lubelszczyźnie. Nie wykazało ono jednak oczekiwanych i gwarantujących opłacalne wydobycie przepływów gazu.

Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze do wykonania kolejnego zabiegu szczelinowania w miejscowości Berejów (gmina Niedźwiada, powiat lubartowski).