W efekcie zawartej w piątek umowy EDP przekaże China Three Gorges 50 proc. swoich udziałów w dwóch brazylijskich hydroelektrowniach, a także 49 proc. udziałów w konsorcjum Eolicas de Portugal (Eneop), budującym farmy wiatrowe w Portugalii. W skład Eneop, poza EDP, wchodzą: portugalska spółka Finerge, włoska Enel Green Power, niemiecka Enercon, a także portugalsko-francuska Generg.

Firma Eneop, powstała w 2006 r., zainwestowała na portugalskim rynku energii odnawialnych 1,4 mld euro, z czego 800 mln euro pochodziło od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Spółka miała wybudować w Portugalii docelowo farmy wiatrowe o łącznej mocy 1200 MW. Dotychczas zakończono parki o mocy 800 MW.

W drugiej połowie br. Eneop przestał wytwarzać wiatraki prądotwórcze na rynek wewnętrzny. Władze konsorcjum poinformowały, że decyzja wynika z braku zamówień w Portugalii. Teraz firma skoncentruje się na sprzedaży urządzeń za granicę, głównie do USA, Kanady, Brazylii, Włoch i Rumunii.

Zapowiedź inwestowania przez China Three Gorges w odnawialne źródła energii w Portugalii została przedstawiona pierwszy raz podczas podpisywania umowy nabycia 21,35 proc. państwowych udziałów koncernu EDP w grudniu 2011 r. Przedstawiciele nowego akcjonariusza poinformowali wówczas o zamiarze wybudowania w Portugalii fabryki turbin wiatrowych, którego dotychczas nie zrealizowali.

Według zapowiedzi władz chińskiej firmy inwestycje China Three Gorges w portugalską energię wiatrową mają do 2015 r. sięgnąć 2 mld euro. Dotychczas chiński inwestor wydał 368 mln euro na zakup mniejszościowych udziałów w 37 farmach wiatrowych należących w Portugalii do grupy EDP w ramach kontraktu z czerwca br.