O powołaniu spółki joint venture poinformował dziś Rosneft. Współpraca rozpocznie się od poszukiwań i badań geologicznych, które mają doprecyzować ile ropy, zalega tak naprawdę w odkrytych jeszcze w sowieckich czasach złożach. Rosneft ma licencję na w sumie 37 działek. Ocena potrwa do 2015 r a Exxon zainwestuje w nią do 300 mln dol..Rosjanie potrzebują amerykańskich technologii i urządzeń, bowiem ropa we Wschodniej Syberii zalega na bardzo trudnych terenach i dużych głębokościach.

Rosneft i Exxon Mobil jeszcze w 2011 r podpisały porozumienie o partnerstwie strategicznym przy realizacji projektów w Rosji, USA i na rynkach trzecich. Rosjanie dostali możliwość pracy z Exxon w Zatoce Meksykańskiej i na Alasce a Amerykanie w rosyjskiej Arktyce i na Morzu Czarnym.

W lipcu tego roku Exxon okazał się najdroższym koncernem na świecie. Według obliczeń Ernst & Young wartość rynkowa koncernu wynosiła 402 mld dol.. Na dzień 17 grudnia wynosi już 424 mld dol..Wartość Rosneft jest ponad trzy razy niższa.

Dziś agencja Moody's podniosła prognozę dla rosyjskiego koncernu z negatywnej na stabilną. Ocena kredytowa pozostaje bez zmian Baa1.