Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oszacowało wartość całego projektu inwestycyjnego polegającego na budowie podziemnego magazynu gazu w Kosakowie niedaleko Trójmiasta na 970 mln zł. W jego ramach do 2021 r. ma powstać około 300 mln m sześc. pojemności magazynowych. - Do końca roku 2013 na budowę KPMG Kosakowo wydano około 450 mln zł – informuje biuro prasowe PGNiG. To oznacza, że spółka zainwestuje jeszcze około 520 mln zł.

W ramach dotychczas zrealizowanych prac powstały w Kosakowie komory na błękitne paliwo o pojemności 61,2 mln m sześc. Odbioru końcowego części napowierzchniowej magazynu w Kosakowie dokonano 20 grudnia 2013 r., a części górniczej 30 grudnia. Obecnie prowadzona jest próbna eksploatacja w celu ustalenia jego dokładnych parametrów. W drugim kwartale ma być gotowy do świadczenia usług komercyjnych w zakresie magazynowania surowca. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum składające się z firm: Control Process, Stalbud Tarnów i Biura Projektów „Nafta-Gaz".

Podziemny magazyn gazu w Kosakowie to siódmy tego typu obiekt w kraju i pierwszy w północnej Polsce. PGNiG jest też właścicielem trzech magazynów w woj. podkarpackim (Brzeźnica, Husów, Strachocina) oraz po jednym w woj. małopolskim (Swarzów), dolnośląskim (Wierzchowice) oraz kujawsko-pomorskim (Mogilno). - Pojemność czynna wszystkich magazynów gazu należących do PGNiG wraz z nowo wybudowanymi pojemnościami KPMG Kosakowo i PMG Wierzchowice wynosi około 2,6 mld m sześc. – podaje PGNiG.