PKN Orlen otworzył dwa tzw. miejsca obsługi podróżnych przy węzłach Wieszowa Północ oraz Południe zlokalizowanych po obu stronach autostrady A1 na odcinku drogi od Pyrzowic do przejścia granicznego z Czechami w Gorzyczkach, w województwie śląskim. Dzięki temu w sieci koncernu działa obecnie 21 MOP. Spośród nich 19 znajduje się przy autostradach A1, A2 i A4, a 2 przy drodze ekspresowej S7. Wkrótce zapewne zostaną oddane do użytku kolejne tego typu obiekty, gdyż PKN Orlen ma zatwierdzone 29 lokalizacji MOP (łącznie z już wybudowanymi).

- Jak wynika z naszych obserwacji, konsumenci coraz częściej postrzegają stację paliw już nie tylko jako punkt zatankowania pojazdu, ale także jako miejsce odpoczynku, spotkań, gdzie w komfortowych warunkach mogą dobrze zjeść i nabrać sił do dalszej podróży, szczególnie z dziećmi – twierdzi Marek Balawejder, dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen. Zgodnie z obowiązującymi standardami na terenie każdego MOP należącego do PKN Orlen przy autostradach w Polsce znajduje się stacja paliw z dużym sklepem oraz kącik gastronomiczny Stop Cafe Bistro.

MOP to wydzielony teren przy autostradzie bądź drodze szybkiego ruchu, który umożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeby podróżnych. W Europie wyróżnia się trzy rodzaje takich obiektów. MOP kategorii I, to tylko parking i toalety. Obiekty kategorii II wymagają dodatkowej budowy stacji paliw oraz restauracji. Wreszcie MOP kategorii III, wymaga stworzenia pełnej infrastruktury ze stacją paliw, restauracją bądź barem szybkiej obsługi oraz dodatkowo motelem.