PGNiG zamierza zainwestować prawie 4,5 mld zł w 2014 roku

Grupa Kapitałowa PGNiG zamierza zainwestować ok. 4,5 mld zł w 2014 roku, głównie w poszukiwania i wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej oraz w rozwój i modernizację sieci gazowniczej.

Publikacja: 28.02.2014 19:04

PGNiG zamierza zainwestować prawie 4,5 mld zł w 2014 roku

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Inwestycje w poszukiwania i wydobycie surowców w kraju i za granicą wyniosą 1,9 mld zł, z czego największa część, 0,9 mld zł, zostanie przeznaczona na poszukiwania. Obejmą one między innymi odwiercenie w Polsce 33 otworów w tym 10 łupkowych. Około 0,7 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje w rozbudowę i modernizację kopalń. Pozostałe ok. 0,4 mld zł zostanie zainwestowane przez spółki zależne PGNiG SA, w tym Exalo Drilling oraz spółki prowadzące poszukiwania za granicą.

Około 1,2 mld zł zostanie zainwestowane w rozbudowę i modernizację sieci gazowniczej.

GK PGNiG zainwestuje 0,7 mld zł w rozbudowę podziemnych magazynów gazu, ze szczególnym uwzględnieniem magazynów kawernowych w Mogilnie i Kosakowie. Docelowo planowana pojemność magazynów gazu powinna wzrosnąć o 200 mln m sześc. na koniec 2014 roku.

Również 0,7 mld zł zostanie zainwestowanie w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła wzrosną o 170 proc. w porównaniu do 2013 roku.

Ponadto PGNiG szacuje, że przychody Grupy powinny wynieść blisko 32,7 mld zł w 2014 roku, a wynik EBITDA powinien wynieść blisko 5,9 mld zł.

Sprzedaż gazu ziemnego w Polsce szacowana jest na poziomie ok. 14,4 mld m sześc. Krajowe i zagraniczne wydobycie ropy naftowej i kondensatu przez spółkę wyniesie ok. 1,18 mln ton, a wydobycie gazu ok. 4,5 mld m sześc.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie