Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) dotąd koncentrowało się przede wszystkim na budowie i zarządzaniu krajową siecią ropociągów i rurociągów paliwowych oraz magazynów naftowych. Ten biznes pozostanie kluczowym, ale strategiczna spółka Skarbu Państwa ma nowy plan rozwoju, który zakłada ekspansję na inne rynki.
PERN zdobył już kontrakt na inspekcję blisko pół tysiąca kilometrów rurociągu przesyłowego dla ekwadorskiego operatora EP Petroeucador. Prace wykonają specjaliści Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, spółki z grupy PERN. W czasie, gdy podpisywano umowę, CDRiA wygrała następny przetarg w tym kraju. Tym razem na inspekcję kolejnego odcinka rurociągu, liczącego blisko 150 km.
CDRiA nie zdradza wartości obu umów. Wiadomo natomiast, że nowy kontrakt ma być podpisany w ciągu paru dni, a jego realizacja rozpocznie się po zakończeniu inspekcji pierwszego odcinka. – Na miejscu znajdują się już polscy geodeci, a jutro wyjeżdża tam ważący ponad cztery tony sprzęt – informują w spółce.
Egzotyczny kontrakt ma być pierwszym krokiem w zagranicznych planach PERN. Dotąd CDRiA prowadziła prace poza Polską sporadycznie, m.in. w Belgii, Niemczech, Rumunii i Czechach. PERN nie ukrywa, że teraz liczy na szersze otwarcie, na nowe kontrakty i wyjście poza rynek europejski. – Zlecenie w Ekwadorze to początek eksportowych możliwości naszej spółki-córki i jeden z ważnych kierunków rozwoju dla całej grupy – tłumaczy Marcin Moskalewicz, prezes PERN. Według niego sukces w Ekwadorze otwiera firmie drzwi do kolejnych zleceń w tym kraju, a także na innych rynkach Ameryki Południowej. Z naszych informacji wynika, że PERN zamierza wejść z usługami inspekcyjnymi również na rynki Bliskiego Wschodu.
Prace w Ekwadorze nie będą należały do łatwych. Ropociąg ciągnie się bowiem od złóż w Amazonii przez Andy, gdzie na wysokości 4,4 tys. metrów znajduje się najwyżej ulokowana stacja pomp na świecie, aż do terminalu nad Pacyfikiem. Inspekcja prowadzona będzie z wykorzystaniem opracowanych i skonstruowanych przez CDRiA tzw. inteligentnych tłoków. Właśnie polska myśl techniczna ma być jednym z atutów zagranicznych planów PERN. – Mocno stawiamy na rozwój innowacyjności. Służą temu m.in. umowy o współpracy podpisane w zeszłym roku z politechnikami gdańską i warszawską w Płocku – mówi Marcin Moskalewicz.