::"Puls Biznesu": Amerykańskie łupki mają uderzyć w Rosję. USA chcą znieść zakaz eksportu gazu. To pomoże Europie uniezależnić się od dostaw ze Wschodu, ale nie rozwiąże wszystkich jej problemów (wydanie płatne).

::"Gazeta Wyborcza": Gazprom pominął Polskę jako członka Unii Europejskiej. W środę Gazprom ogłosił, że Francja jest piątym co do wielkości odbiorcą rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej. Ale w tym wykazie Gazprom pominął Polskę, za to do państw Unii zaliczył Turcję.

::"Gazeta Wyborcza": Unia i USA ukręcą energetyczny bicz na Rosję. Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że USA i UE postanowiły wspólnie zająć się poprawą bezpieczeństwa energetycznego Europy. "Sytuacja na Ukrainie potwierdza konieczność zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Rozważamy podjęcie wspólnych nowych działań, by osiągnąć ten cel" - napisali przywódcy UE i USA w oświadczeniu po wczorajszym szczycie w Brukseli.

::"Gazeta Wyborcza": Inwestycja za prawie miliard złotych. Ruszyła budowa Terminalu Naftowego w Gdańsku. Ruszyła budowa Terminalu Naftowego w Gdańsku, jednej z największych inwestycji energetycznych w Polsce. - Dzięki tej prawie miliardowej inwestycji zwiększy się nasze bezpieczeństwo energetyczne, co dzisiaj jest szczególnie ważne - mówił premier Donald Tusk w środę podczas wmurowania kamienia węgielnego.