Jak poinformowało MSP wzrost zdolności magazynowania to m.in. efekt rozbudowy magazynu Husów na Podkarpaciu.

"Rozbudowa magazynu w Husowie, który dzięki unijnym funduszom powiększy się z 350 do 500 mln m sześc., jest elementem programu zwiększania pojemności podziemnych magazynów gazu. W tym roku osiągniemy zdolność magazynowania 2,9 mld m sześc. gazu. To wzrost o ponad 1 mld m sześc. od 2007 r." – powiedział cytowany w komunikacie minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Koszt rozbudowy podziemnego magazynu gazu w Husowie wyniesie ok. 83 mln zł, z czego 38 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

MSP podało, że w tym roku zakończy się również rozbudowa o ponad 600 mln m sześc. magazynu gazu w Wierzchowicach na Dolnym Śląsku. W kolejnych latach wzrośnie z kolei pojemność magazynów gazu w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem i Brzeźnicy w Południowo-Wschodniej Polsce. Powstanie również nowy magazyn w Kosakowie koło Gdańska.

Zwiększanie zdolności magazynowych gazu ziemnego jest obok budowy terminalu LNG w Świnoujściu, terminalu naftowego w Gdańsku, rozbudowy połączeń sieci gazowych między państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz eksploatacji krajowych złóż gazu konwencjonalnego i łupkowego ważnym elementem w umacnianiu polskiego bezpieczeństwa energetycznego - czytamy w komunikacie.