Umowa dotyczy przeładunku, magazynowania i transportu ropy naftowej na lata 2014-2016. Według PERN kontrakt otwiera zupełnie nowe możliwości handlu surowcem w naszym kraju.

Pierwszy  tankowiec z ropą naftową już wczoraj został przeładowywany w Naftoporcie.  Surowiec jeszcze przez kilkanaście miesięcy będzie przesyłany wykorzystując obecną infrastrukturę PERN z Naftoportu do bazy w Górkach Zachodnich. Od końca 2015 lub początku 2016 roku  – zgodnie zawartą właśnie  umową – znajdzie się magazynach nowego Terminalu Naftowego w Gdańsku. Kontrakt, oprócz stosowanych w kraju transakcji zakup-transport-sprzedaż, umożliwi Eni przeładowywanie ropy do zbiorników PERN, a po pewnym okresie magazynowania, odsprzedaży jej dalej do polskiego lub  zagranicznego odbiorcy.

– To kolejny ważny krok dla rozwoju Grupy PERN.  Do końca przyszłego roku zbudujemy pierwszy w Polsce hub morski z prawdziwego zdarzenia,  a już dziś uruchamiamy nowy rodzaj działalności tradingowej, która idealnie wpisuje się w przyszłą działalność tego hubu. Przy okazji otwiera  nowe perspektywy dla wszystkich naszych klientów, w tym obydwu polskich rafinerii. Zdajemy sobie sprawę, że to są odważne decyzje ale tylko w ten sposób  można dziś rywalizować na międzynarodowych rynkach – mówi Marcin Moskalewicz, prezes PERN.