Norm Benzinkut kupił 75 stacji Łukoil na Węgrzech i 19 na Słowacji; Spol. S.R.O. należąca do węgierskiego MOL - 44 stacje w Czechach. Transakcje zostaną sfinalizowane do końca roku. - Decyzja o sprzedaży aktywów, została podjęta w ramach optymizacji biznesu Łukoilu w sferze paliwowej - ocenia Ilia Bałakiriew główny analityk UFS IC dla agencji Prime.

W minionym tygodniu koncern Wagita Alekpierowa sprzedał sieć 240 stacji na Urainie. Kupującym jest austriacki AMIC Energy Management GmbH. Rosjanie tłumaczyli ten ruch gwałtownym spadkiem popytu oraz obawami przed organizacja "Prawy sektor". Domagała się ona 3 ton darmowej benzyny miesięcznie, a po odmowie, zablokowała szereg stacji Łukoil.

Rosjanie mają swoje stacje w Polsce, Bułgarii, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Finlandii, Włoszech, Turcji, Azerbejdżanie i Serbii. W sumie ponad 3500 stacji ( w tym w systemie franczyzy). W Rosji jest to ponad 2300 stacji benzynowych. Łukoil, jego menadżerów i właścicieli nie objęły żadne bezpośrednie sankcje Zachodu, jednak skutki np. embarga na sprzęt wiertniczy, mogą być odczuwalne.